Βαριά ήττα υπέστη ο Ηρακλής στο Μαυροβούνιο στο ντεμπούτο Κουφού

Ηρακλής

Δυσκολεύει η υπόθεση πρόκριση

Την ήττα με 88-65 γνώρισε ο Ηρακλής από τη Mornar Bar με 88-65, στο “Topolica Sports Hall”, για την 3η αγωνιστική του 5ου ομίλου της κανονικής περιόδου του FIBA Europe Cup, στο ντεμπούτο του Στέργιου Κουφού στον πάγκο της ομάδας.

Οι “κυανόλευκοι” ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 0-8 και με 8-15 στο 5’. Η ομάδα του Μαυροβουνίου ξεπέρασε τον αρχικό αιφνιδιασμό και άρχισε να βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι, με αποτέλεσμα να μειώσει σε 12-15, αλλά ο Ηρακλής είχε τις λύσεις επιθετικά και διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου, η Mornar Bar “έτρεξε” ένα σερί 6-0 και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 25-24, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου, με τον Davis να δημιουργεί προβλήματα στην ομάδα μας.

Ο Κουζέλογλου ισοφάρισε σε 27-27 με τρίποντο, όμως στη συνέχεια ο Ηρακλής άρχισε να χάνει την επαφή του με το σκορ. Με επιμέρους σκορ 16-4, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 43-31 στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, έχοντας πρωταγωνιστή στο διάστημα αυτό τον Gordic, που σημείωσε εννέα πόντους, οι επτά εκ των οποίων συνεχόμενοι. Ο Ημίθεος έκανε ένα σερί 4-0, μειώνοντας σε 43-35 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να φτάνουν και πάλι τη διαφορά σε διψήφια τιμή, 47-37.

Ο Ηρακλής δεν μπόρεσε να αντιδράσει στην τρίτη περίοδο και οι Μαυροβούνιοι αύξησαν τη διαφορά στους 15 πόντους, 58-43 στο 25’, ελέγχοντας πλήρως το ρυθμό. Ο Daniels τραυματίστηκε στο γόνατο, στο 26’ και αποχώρησε από το παρκέ. Ο Jeremic έκανε το 69-52, λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (69-52).

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο, που εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, καθώς η διαφορά ξεπέρασε και τους 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 47-37, 69-52, 88-65

KK Mornar (Mihailo Pavicevic): Lewis 10(1), Micovic 13(2), Davis 15(1), Jeremic 9(3), Zivanovic, Sehovic, Gordic 16(2), Rakosevic 6, Lazic 8(1), Marljukic, Mikovic 2, Mosley 9.

Ηρακλής (Στέργιος Κουφός): Woolridge 6, Φίλλιος 6(1), Αγραβάνης 9(1), Daniels 5(1), Taylor 2, Χαριτόπουλος 2, Κουζέλογλου 11(2), Douglas 16(4), Παπαδάκης 2, Lynch 6.