Βasket League: Εχασε έδαφος για την οκτάδα ο Ηρακλής

Ηρακλής

Γνώρισε την ήττα με 80-76 από τη Λάρισα

Ο Ηρακλής γνώρισε την ήττα με 80-76 από τη Λάρισα για την 21η αγωνιστική της Basket League.

Η νίκη αυτή σήμανε αυτόματα και την παραμονή της στην κατηγορία μιας και το Μεσολόγγι ηττήθηκε από τον Προμηθεά.

Ο Κώστας Παπαδάκης ήταν αναμφίβολα ο παίκτης που οδήγησε την Λάρισα στην νίκη με 12 πόντους και κρίσιμα τρίποντα στην τελευταία περίοδο, βοηθώντας ουσιαστικά την ομάδα του να εξασφαλίσει την παραμονή της στην μεγάλη κατηγορία.

Από την άλλη ο Ηρακλής, έπειτα από τρεις εβδομάδες αγωνιστικής απραξίας λόγω κορονοϊού,

Αν και βρέθηκε στο -19, η Λάρισα βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και επέστρεψε στο ματς, παίρνοντας μία τεράστια νίκη με 80-76 απέναντι στον Ηρακλή για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Η νίκη αυτή σήμανε αυτόματα και την παραμονή της στην κατηγορία μιας και το Μεσολόγγι ηττήθηκε από τον Προμηθεά.

Από την άλλη ο Ηρακλής, έπειτα από τρεις εβδομάδες αγωνιστικής απραξίας λόγω κορονοϊού, δεν κατάφερε να κρατήσει την μεγάλη διαφορά που είχε χτίσει και έχασε την ευκαιρία να κάνει σημαντικό βήμα για την οκτάδα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-24, 33-43, 54-60, 80-76

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Ρας 23 (2/4 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουόσπαν 15 (3/9 δίποντα, 8 ασίστ), Καμπερίδης 6 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μούρτος 5 (5 ριμπάουντ), Γκόρντον 3 (4 ριμπάουντ), Χάγκινς 4, Ουάσινγκτον 12 (3/4 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κώττας, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 12 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6 ασίστ).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Φίλιος 2, Γκιουζέλης 2 (5 ριμπάουντ), Χάτσερ 13 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Σχίζας, Βεργίνης 5, Ίμπανκς 18 (4/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ενετσιόνια 2, Χάγκινς 10 (7 ασίστ) , Χάνλαν 18 (6/10 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σαγκς 6 ( 4 ριμπάουντ) .