Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Η Μπάγερν διέλυσε με 2-8 την Μπαρτσελόνα!

Στους «4» με… περίπατο οι Βαυαροί!

Με 2-8 διέλυσε την Μπαρτσελόνα η Μπάγερν για τους «8» του Champions League, σε έναν αγώνα όπου οι Βαυαροί έλεγχαν εξ ολοκλήρου από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό!

Με επιμέρους σκορ 1-4 σε κάθε ημίχρονο, η Μπάγερν έδειξε τα… δόντια της στον επικείμενο αντίπαλό της, τον οποίο θα μάθει από το αυριανό (15/8) Μάντσεστερ Σίτυ – Λυών, στο δρόμο για το 6ο τρόπαιο της.

Από νωρίς, η γερμανική ομάδα έδειξε στους Ισπανούς ότι δεν… αστειεύεται, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο τέταρτο λεπτό έπειτα από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια και τελείωμα του Τόμας Μιούλερ.

Η Μπάρτσα, ωστόσο, ισοφάρισε πολύ γρήγορα (7′) με ένα γκολ που δεν… έβαλε ποτέ, καθώς, έπειτα από γύρισμα του Ζόρντι Αλμπα στην περιοχή, ο Αλάμπα τοποθέτησε λάθος το σώμα και το δεξί του πόδι και «κρέμασε» τον Νόιερ.

Η Μπάγερν, ωστόσο, αν και είδε την αντίπαλό της να χάνει δύο καλές ευκαιρίες στο μεσοδιάστημα, κατάφερε με 3 γκολ σε 9′ λεπτά, να τελειώσει μία καλή τον αγώνα:

Πρώτα ήταν ο Πέρισιτς στο 22′, έπειτα ο Γνάμπρι στο 27’και ύστερα ξανά ο Μιούλερ, στο 31ο λεπτό, εκείνοι που έγραψαν το τελικό 1-4 του πρώτου ημιχρόνου.

Η Μπαρτσελόνα με την αλλαγή του Γκριεζμάν «μπήκε» λίγο πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο μειώνοντας, τελικά, με τον Σουάρεζ σε 2-4 στο 57′, αλλά το… λάθος της αυτό, δεν έμεινε ατιμώρητο, από την εξαιρετική, σήμερα, Μπάγερν, του Χανς Φλικ:

Πρώτα ο Κίμιχ στο 63′, έπειτα ο (συνήθεις ύποπτος) Λεβαντόφσκι στο 82′ και, τέλος, ο νεοεισελθέντας στον αγώνα, Φιλίπε Κουτίνιο, ο οποίος αγωνίζεται ως δανεικός στους Βαυαρούς από τους Καταλανούς και πέτυχε γκολ στο 85′ και το 89′, έβαλαν ταφόπλακα στο 2020 για τους Καταλανούς, αλλά και για τον προπονητή τους, Κίκε Σετιέν, ο οποίος βρισκόταν ήδη… υπ’ατμόν.

Η Μπαρτσελόνα μένει για πρώτη φορά έπειτα από 12 χρόνια χωρίς τίτλο σε μία ολόκληρη ποδοσφαιρική σεζόν, ενώ η Μπάγερν συνεχίζει με… φόρα στο Τσαμπιονς Λιγκ, έπειτα από την κατάκτηση του εγχώριου νταμπλ, αλλά και τη σημερινή, καταιγιστική εμφάνιση και νίκη.