ΠΑΟΚ: Κύπελλο Ελλάδας και νταμπλ για τις «ασπρόμαυρες» (ΒΙΝΤΕΟ & ΦΩΤΟ)

ΠΑΟΚ γυναίκες Κύπελλο

Νίκησαν στα πέναλτι την ΑΕΚ με 5-4

Ακόμη μία επιτυχία για τον «ασπρόμαυρο» σύλλογο καθώς η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΠΑΟΚ αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας και έκανε το νταμπλ, μετά την κατάκτηση και του πρωταθλήματος.

Τα κορίτσια του Δικεφάλου είχαν ψυχή, είχαν πάθος και κατάφεραν να κατακτήσουν το τρόπαιο (7ο στην ιστορία τους) στα πέναλτι, επικρατώντας με 5-4 της ΑΕΚ (1-1 η κανονική διάρκεια), μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που διεξήχθη στο Πανθεσσαλικό στάδιο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο για τις «ασπρόμαυρες», οι οποίες στο 20ο λεπτό πήραν το προβάδισμα με τρομερή κεφαλιά της Παπαδοπούλου μετά τη σέντρα της Μήτκου.

Το ημίχρονο έληξε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με σκορ 1-0, αλλά το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους βρήκε τις «κιτρινόμαυρες» να ισοφαρίζουν. Η Χατζηνικολάου έπαιξε κάθετα και τρύπησε την αντίπαλη άμυνα, με την Στεφάτου να πλασάρει ιδανικά από θέση τετ-α-τετ για το 1-1 στο 47’. Ο «δικέφαλος του βορρά» πήρε μέτρα στο γήπεδο, προσπαθούσε να απειλήσει αλλά έβρισκε κλειστούς διαδρόμους και δεν μπορούσε να διασπάσει την καλοστημένη άμυνα της ΑΕΚ, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Το 1-1 έμεινε μέχρι το φινάλε κι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, όπου και εκεί τίποτα δεν άλλαξε.

Οι δύο φιναλίστ «έλυσαν τις διαφορές τους» στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι, όπου η γκολκίπερ του ΠΑΟΚ, Ντάνι Νόιχαους απέκρουσε την τέταρτη εκτέλεση της Νίκα, την ώρα που οι συμπαίκτριές της έκαναν το 5Χ5, με τη Γιαννακά να ευστοχεί στο τελευταίο πέναλτι και να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του τροπαίου.

Γιαννακα 5-4

Ακολούθησαν έξαλλοι πανηγυρισμοί για τη γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΠΑΟΚ, που γι’ ακόμη μία χρονιά κράτησε τη σημαία του ασπρόμαυρου συλλόγου ψηλά.

ΑΕΚ (Νίκος Κωτσοβός): Χατζηχαριστού, Τσελέντη, Βέρρα, Καπνίση, Παυλοπούλου, Πινέδα, Κόλλια, Τζουτζουράκη (87′ Νίκα), Στεφάτου, Μπαρτζακλή (67′ Τριβυζάκη), Ντζάνη (46′ Χατζηνικολάου).

ΠΑΟΚ (Θαλής Θεοδωρίδης): Νόιχαους, Γκούνη, Κιουρεξίδου, Κοσκερίδου, Μήτκου, Στράντζαλη (56′ Δοϊρανλή), Χαλατσογιάννη, Βαρδαλή (75′ Αργυρίου), Γιαννακά, Χέλμβαλ (112′ Ακίντα), Παπαδοπούλου.

* Επόμενη και τελευταία αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Θαλή Θεοδωρίδη, το Σάββατο 25 Μαΐου και ώρα 13:45, κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης, στο Γήπεδο Νέων Επιβατών, όπου και θα πραγματοποιηθεί η φιέστα με το πρωτάθλημα και το κύπελλο.