Αλμα για τα αστέρια ο ΠΑΟΚ – Ισοπαλία 1-1 με την Μπενφίκα

Στη Τούμπα για να σφραγίσει το εισιτήριο για τη φάση των ομίλων Ατσαλένιος ΠΑΟΚ κατόρθωσε να πάρει αποτέλεσμα και στη Λισαβόνα παραμένοντας αήττητος στην Ευρώπη. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Μπενφίκα στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ και την επόμενη Τετάρτη στο γήπεδο της Τούμπας […]

Στη Τούμπα για να σφραγίσει το εισιτήριο για τη φάση των ομίλων

Ατσαλένιος ΠΑΟΚ κατόρθωσε να πάρει αποτέλεσμα και στη Λισαβόνα παραμένοντας αήττητος στην Ευρώπη. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Μπενφίκα στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ και την επόμενη Τετάρτη στο γήπεδο της Τούμπας παίρνει το εισιτήριο για τους χρυσοφόρους ομίλους με νίκη αλλά ακόμη και με ισοπαλία 0-0.

Η ομάδα του Λουτσέσκου πιέστηκε μετά το 20ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, αλλά οι Πορτογάλοι χρειάστηκαν ένα πολύ τραβηγμένο πέναλτι για να ανοίξουν το σκορ. Στο δεύτερο μέρος ο Δικέφαλος άρχισε σταδιακά να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και με τον Ουάρντα, που ήρθε από τον πάγκο, πέτυχε ένα γκολ που μπορεί να αποδειχθεί χρυσό. Εξαιρετικό παιχνίδι και από τον Πασχαλάκη που φώναξε παρών όποτε χρειάστηκε.

Μέχρι το 20ο λεπτό ο ΠΑΟΚ είχε το πάνω χέρι ελέγχοντας το ρυθμό και κρατώντας τους αντιπάλους μακριά από την εστία του. Σταδιακά οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και σε δεκάλεπτο δημιούργησαν τρεις εξαιρετικές ευκαιρίες έχοντας και δοκάρι στο 27΄ με τον Πίτσι. Κι ενώ φαινόταν πως το πρώτο μέρος θα φύγει αναίμακτα για τον Δικέφαλο, στο 43΄ έγινε μια φάση που θα συζητιέται για καιρό. Μετά από σέντρα από τα αριστερά ο Φερνάντες έπεσε στο έδαφος σε διεκδίκηση με τον Μαουρίσιο με το διαιτητή να δίνει το πέναλτι και τους παίκτες του ΠΑΟΚ να διαμαρτύρονται έντονα. Εν τέλει, η εκτέλεση της εσχάτης των ποινών ήταν εύστοχη με σκόρερ τον Πίτσι.

Η εικόνα στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε αρχικά, με την Μπενφίκα να έχει τον έλεγχο και να επιτίθεται. Είχε ορισμένες καλές προσπάθειες μέχρι το 60΄ δείχνοντας να πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Ο ΠΑΟΚ σταδιακά άρχισε να επανακτά την αυτοπεποίθησή του βγαίνοντας μπροστά δημιουργώντας ευκαιρίες με Ουάρντα και Ζαμπά, στο 68΄ και στο 71΄ αντίστοιχα. Το γκολ που τόσο έψαχνε ήρθε στο 76΄, όταν μετά από φάουλ του Πέλμα η κεφαλιά του Βερέλα βρήκε στο δοκάρι, ο Ουάρντα ψύχραιμα με το αριστερό έγραψε το 1-1. Η Μπενφίκα ήταν αναγκασμένη να βγει μπροστά και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 88΄ με τον Πασχαλάκη να αποκρούει τετ α τετ του Φερέιρα

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Αντρέ Αλμέιδα, Ρούμπεν Ντίας, Ζαρντέλ, Γκριμάλντο, Γκέντσον Φερνάντες, Φέισα, Πίτσι (79΄ Φέλιξ), Σέρβι (79΄ Σεφέροβιτς), Φερέιρα, Ζίφκοβιτς (65΄ Ράφα Σίλβα).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κάνιας, Μαουρίσιο, Λημνιός (52΄ Ουάρντα), Πέλκας, Ζαμπά (80΄ Σάκχοφ), Πρίγιοβιτς (88΄ Ακπομ).