Αλωσε το ΟΑΚΑ ο ΠΑΟΚ κι έμεινε μόνος δεύτερος

ΠΑΟΚ ΑΕΚ

Νίκησε την ΑΕΚ με 2-1

Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει την παράδοση κόντρα στην ΑΕΚ. Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία κέρδισε στο ΟΑΚΑ με 2-1 κι έμεινε μόνος στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας των πλέι οφ.

Με δύο γκολ σε τρία λεπτά στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο ΠΑΟΚ ήταν σοβαρός και έφυγε από την Αθήνα με το διπλό έπειτα από 11 αγώνες.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ μέτριο. Ειδικά στο πρώτο μισάωρο δεν υπήρξε σοβαρή ευκαιρία. Στο 30ο λεπτό ο ΠΑΟΚ άγγιξε το γκολ, αλλά ο Κρμέντσικ είχε δύο φορές τη δυνατότητα να σκοράρει στην ίδια φάση και δεν τα κατάφερε. Στο 42΄ ο Πασχαλάκης απέκρουσε σουτ του Γαλανόπουλου.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, όμως, έκανε δικό του το ματς. Με τον Ουάρντα, που ήρθε από τον πάγκο να δημιουργεί στο 47ο λεπτό, ο Κρμέντσικ είχε πολύ εύκολο έργο ανοίγοντας το σκορ. Ο Τσέχος σέντερ φορ, δύο λεπτά μετά, κέρδισε το πέναλτι σε κράτημα από τον Λόπες. Ο Σβαμπ δε λάθεψε και ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων.

Εν συνεχεία ο ΠΑΟΚ έκανε αυτό που έπρεπε. Εκλεισε τους χώρους και δεν επέτρεψε στην ΑΕΚ να τον απειλήσει. Ακόμη και όταν μείωσε στο 90΄ με πέναλτι του Τάνκοβιτς, έκανε σωστή διαχείριση και πήρε το τρίποντο.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσιάρου (58΄ Τάνκοβιτς), Σβάρνας, Λόπες, Νταντσένκο (58΄ Βασιλαντωνόπουλος), Κρίστισιτς, Γαλανόπουλος (58΄ Σιμάνσκι), Σάκχοφ (81΄ Κοσίδης), Αλμπάνης, Ανσαριφάρντ.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βιεϊρίνια, Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Μπάμπα, Αουγκούστο (46΄ Τσιγγάρας), Σβαμπ, Ζίβκοβιτς (87΄ Τζόλης), Μουργκ (46΄ Ουάρντα), Κρμέντσικ (73΄ Σφιντέρσκι).