Ανατροπή και τρίποντο για τον ΠΑΟΚ – Κέρδισε με 2-1 τον Αρη στο “Κλ. Βικελίδης”

Αρης ΠΑΟΚ

Μεγάλη ένταση λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης – Αποβλήθηκε ο Λουτσέσκου

Μεγάλη ανατροπή σημείωσε στο “Κλεάνθης Βικελίδης” ο ΠΑΟΚ που κέρδισε με 2-1 τον Αρη, για την πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ. Ο αγώνας μετατράπηκε σε… ροντέο λίγο πριν το τέλος με μεγάλη ένταση και αποβολή Λουτσέσκου.

Με το τρίποντο αυτό ο “Δικέφαλος” έφτασε τους 57 βαθμούς, πλησιάζοντας την τρίτη στη βαθμολογία ΑΕΚ, ενώ ο Αρης παρέμεινε στους 40, ένα πόντο πάνω από τον Βόλο, στη μάχη για έξοδο στην Ευρώπη.

Το παιχνίδι πήρε από την αρχή “φωτιά”. Ο Αρης μπήκε μπροστά στο σκορ στο 12ο λεπτό με φοβερό σου του Πάλμα που κατέληξε στη γωνιά της εστίας του Κοτάρσκι. Από το σημείο εκείνο κατά διαστήματα ο ρυθμός του αγώνα ήταν εξαιρετικός και στο τελευταίο τέταρτο υπήρξε σωρεία ευκαιριών. Αρχικά ο ΠΑΟΚ άγγιξε την ισοφάριση αλλά ο Σιαμπάνης είπε “όχι” στην κεφαλιά του Κάργα. Για να ακολουθήσουν δύο δοκάρια για τον Αρη, στο 38΄ σε κεφαλιά του Ιτούρμπε και στην επόμενη φάση από τον Φαμπιάνο και πάλι με κεφαλιά.

Αρης ΠΑΟΚ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τρεις αλλαγές για τους φιλοξενούμενους που τους βοήθησαν σημαντικά, καθώς εμφανίστηκαν σαφώς καλύτεροι. Κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση με πέναλτι που εξετάστηκε από το VAR και ο Αυστριακός Σβαμπ εκτέλεσε εύστοχα για το 1-1 στο 68΄. Πέντε λεπτά ήρθε η ανατροπή όταν αρχικά ο Σιαμπάνης σταμάτησε τον Τάισον και στη συνέχεια ο Ζίβκοβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το VAR κλήθηκε και πάλι ώστε να αποσαφηνιστεί αν υπάρχει οφ σάιντ στο ξεκίνημα της φάσης, με τον διαιτητή να καταλογίζει το τέρμα. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά με τον Αρη να προσπαθεί να φτάσει στην ισοφάριση αλλά δεν είχε το καθαρό μυαλό.

Στο 90ο λεπτό υπήρξε μεγάλη ένταση με αντικείμενα να πέφτουν στον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για χειρονομίες από πλευράς του πάγκου του ΠΑΟΚ, με τον διαιτητή να δείχνει κόκκινη κάρτα στον Λουτσέσκου, ενώ στον αγωνιστικό χώρο κατέβηκε και ο ιδιοκτήτης της ΠΑΕ Αρης, Θόδωρος Καρυπίδης για να διαμαρτυρηθεί.

Αρης ΠΑΟΚ

Αρης (Τερζής): Σιαμπάνης, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού (86΄ Πίρσμαν), Νταρίντα, Ετέμπο (86΄ Νταμπό), Γκαρσία (80΄ Γκρέι), Πάλμα (86΄ Χριστοδουλόπουλος), Ιτούρμπε (80΄ Καμάτσο), Καμαρά.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα (46΄ Σάστρε), Κάργας, Κουλιεράκης, Ρ. Σοάρες, Αουγκούστο, Ντάντας (46΄ Σβαμπ), Νάρεϊ (46΄ Τάισον), Κωνσταντέλιας, Α. Ζίβκοβιτς (88΄ Ελ Καντουρί), Ολιβέιρα (62΄ Μπράντον).

Φωτογραφίες: Eurokinissi