Απίστευτο φινάλε και λύτρωση στο 96΄ για τον ΠΑΟΚ (2-1)

Με τη φωτιά έπαιξε ο ΠΑΟΚ αλλά δεν κάηκε… Ο “Δικέφαλος” κέρδισε 2-1 τον Ατρόμητο στο γήπεδο της Τούμπας, παίρνοντας πάρει το δεύτερο τρίποντο σε ισάριθμα παιχνίδια στη σεζόν.

Το παιχνίδι είχε άγρια ομορφιά στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να πηγαίνει από την κόλαση στον παράδεισο με λυτρωτή τον Νάρεϊ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυναμικά στο ματς και μόλις 5΄ είχε δοκάρι. Η πίεση συνεχίστηκε και στο 11΄ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Χατζηϊσαΐα. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Κούρτιτς που σκόραρε και άνοιξε το σκορ στο 12΄. Το καλό ξεκίνημα δεν είχε την ίδια συνέχεια, καθώς υπήρξε ισορροπία και αρκετές δυνατές μονομαχίες που δεν επέτρεψαν ώστε ο αγώνας να έχει καλό ρυθμό.

Το δεύτερο μέρος συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο με τις δύο ομάδες να παραμένουν προσεκτικές ανασταλτικά και οι καλές φάσεις να είναι λιγοστές. Ο Ατρόμητος έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κιβρακίδη στο 82΄ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 85΄ ακυρώθηκε γκολ του Ολιβέιρα για τον ΠΑΟΚ, ως οφσάιντ και η μπάλα τιμώρησε την ομάδα της Θεσσαλονίκης, καθώς ο Ατρόμητος ισοφάρισε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Τζοβάρα.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα ολοκληρωθεί ισόπαλο, στο 96΄ ο Ζίβκοβιτς σέντραρε από τα αριστερά και ο Νάρεϊ με σουτ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα σε ένα παιχνίδι-θρίλερ.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (75΄ Σάστρε), Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης, Κούρτιτς (80΄ Σβαμπ), Ντάντας (76΄ Μπίσεσβαρ), Αουγκούστο (80΄ Σοάρες), Νάρεϊ, Α. Ζίβκοβιτς, Μπράντον (62΄ Ολιβέιρα).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Χατζηϊσαΐας, Σουάρεθ, Ντε Μποκ, Γκονζάλες, Κουέν, Μουνίθ (94΄ Οικονομίδης), Ρομπάιγ (63΄ Κιάρτανσον), Κλωναρίδης (80΄ Τζοβάρας), Τζαβίδας (63΄ Ροτάριου).