Αποκλεισμός για τον ΠΑΟΚ – Ηττα στην Κύπρο από την Ομόνοια

ΠΑΟΚ

Μέτρια εμφάνιση και ήττα με 2-1

Τέλος η Ευρώπη για τον ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Ομόνοια στην Κύπρο.

Με το αποτέλεσμα αυτό ο ΠΑΟΚ παρέμεινε στην τρίτη θέση του ομίλου του Europa League με πέντε πόντους. Την ίδια ώρα η Αϊντχόφεν κέρδισε εκτός έδρας την Γρανάδα με τις δύο ομάδες να παίρνουν τα δύο εισιτήρια για την επόμενη φάση.

Η κυπριακή ομάδα αιφνιδίασε τον “Δικέφαλο” και του έβαλε δύσκολα, αφού στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Κακουλής παίρνοντας το ριμπάουντ μετά από σουτ.

Ο ΠΑΟΚ αναζητούσε διαδρόμους να φτάσει στην αντίπαλη εστία και δυσκολευόταν πολύ. Τελικά, στο 39΄ ήρθε η ισοφάριση. Επειτα από έναν εξαιρετικό συνδυασμό που ξεκίνησε από τον Τζόλη, οι Βαγκέ, Ζίβκοβιτς και Ελ  Καντουρί άλλαξαν την μπάλα η οποία κατέληξε στον Τζόλη που με εξαιρετικό σουτ έκανε το 1-1.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης η Ομόνοια έφτασε μια ανάσα από το γκολ, αφού στο 49΄ είχε δοκάρι με τον Τζιωνή. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έψαχνε ρυθμό αλλά οι Κύπριοι είχαν κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία τους. Τελικά, στο 84΄ κέρδισαν πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ζόρντι Γκόμες για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Χουμποτσάν, Λανγκ, Κούσουλος, Κίκο (60΄ Λέτσιακς), Λοϊζου, Τζιονής, Γκόμεθ, Κακουλής (20΄ Σεχού), Σένε (56΄ Ντούρις).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζ. Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Κρέσπο, Βαρέλα, Βαγκέ (46΄ Γιαννούλης), Τσιγγάρας (79΄ Μπίσεσβαρ), Ελ Καντουρί, Σβαμπ (46΄ Μουργκ), Τζόλις, Α. Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι.