Αρης – ΠΑΟΚ: Τα είχε… όλα το ντέρμπι εκτός από γκολ (0-0)

Αρης ΠΑΟΚ Super League

Χαμένο πέναλτι, ένταση, κάρτες και αποβολές

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, καθώς Αρης και ΠΑΟΚ, αναδείχθηκαν ισόπαλοι, 0-0, στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.

Η αναμέτρηση ανάμεσα στον Αρη και στον ΠΑΟΚ, στιγματίστηκε κυρίως από το επεισοδιακό φινάλε του, με τους παίκτες και τον πάγκο των δύο ομάδων να συγκρούονται, έπειτα από μία κοκορομαχία των Καντουρί και Νταμπό. Ακολούθησαν κάρτες και αποβολές ενώ ο αγώνας κρίθηκε όταν οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, όταν κέρδισαν πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Άντρε Γκρέι, απέκρουσε όμως ο Κοτάρσκι, ο οποίος κράτησε “όρθιο” τον Δικέφαλο.

Αγωνιστικά, το παιχνίδι, το οποίο ξεκίνησε με δεκάλεπτη καθυστέρηση λόγω των καπνογόνων που είχαν ανάψει οι φίλοι των γηπεδούχων, δεν είχε καθόλου ρυθμό στο πρώτο μέρος. Στο 7’, από ασυνεννοησία στην άμυνα του ΠΑΟΚ, ο Ματέο Γκαρσία δεν κατάφερε να γυρίσει σωστά την μπάλα και ο Ντομινίκ Κοτάρσκι έσωσε.

Είκοσι λεπτά μετά, από κόρνερ του Κάλεντ Νάρεϊ, ο Ντόουγκλας Αουγκούστο πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε. Στο 35’ ο Άρης σπατάλησε την καλύτερη ευκαιρία του, η οποία ήταν προϊόν της ποιότητας του Ντάνιελ Μαντσίνι, το σουτ του οποίου όμως έδιωξε σε κόρνερ ο Κοτάρσκι.

Το δεύτερο μέρος ήταν… άλλη ιστορία, τουλάχιστον στο ξεκίνημά του. Στο 50’ ο Μπράντον Τόμας δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χουλιάν Κουέστα και στο επόμενο λεπτό ο Άρης κέρδισε πέναλτι, σε ανατροπή του Σαλέμ Εμπακατά από τον Κωνσταντίνο Κουλιεράκη.

Η εκτέλεση, όμως, από τον Γκρέι ήταν κάκιστη – στην αγκαλιά του Κοτάρσκι. Κι αφού ο Κροάτης τερματοφύλακας έδιωξε σε κόρνερ και τη βολίδα του Μαντσίνι στο επόμενο λεπτό, η επιθετική… καταιγίδα των γηπεδούχων κόπασε για να αρχίσει η κανονική.

Η βροχή και οι πολλές αλλαγές χάλασαν το ρυθμό του αγώνα, με το 0-0 να μένει μέχρι τέλους. Παραλίγο να προκληθεί σύρραξη στις καθυστερήσεις, με τον Λουίς Γκοντίνιο να αποβάλει τους Νταμπό και Ελ Καντουρί.

Συγκεκριμένα, τα πνεύματα οξύνθηκαν στο τελευταίο λεπτό από ένα σκληρό φάουλ του Κούρτιτς στον Πάλμα. Λίγα δευτερόλεπτα μετά, καθώς εξελισσόταν το παιχνίδι, ο Ολιβέιρα πέταξε κάτω τον Νταμπό ο οποίος μετά έσπρωξε τον Καντουρί και ο τελευταίος αντέδρασε με τον ίδιο τρόπο. Σε… κλάσματα δευτερολέπτου οι πάγκοι των δύο ομάδων μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο. Ο Πορτογάλος διαιτητής άρχισε μετά να μοιράζει κάρτες αποβάλλοντας (με δεύτερη κίτρινη) τον Νταμπό και με απευθείας κόκκινη τον Καντουρί.

Την κίτρινη κάρτα είδαν οι Πάπε Σέικ Ντιόπ, Ντουκουρέ, ενώ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Νταμπό (Άρης). Τσαούσης, Κούρτιτς είδαν κίτρινες κάρτες για τον ΠΑΟΚ.

Για τρίτο παιχνίδι με τον Απόστολο Τερζή σε ρόλο υπηρεσιακού τεχνικού, Άρης και ΠΑΟΚ αναδεικνύονται ισόπαλοι, με το «Χ» να αφήνει περισσότερο ικανοποιημένους τους φιλοξενούμενους του Ραζβάν Λουτσέσκου.

Διαιτητής: Λουίς Γκοντίνιο (Πορτογαλία)
Κίτρινες: Ντιοπ, Ντουκουρέ, Νταμπό – Τσαούσης, Ινγκασον, Κούρτιτς
Κόκκινες: Νταμπό – Ελ Καντουρί

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Τόλης Τερζής): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού, Ντουκουρέ, Ντιοπ (46’ Νταμπό), Μαντσίνι (81’ Καμάτσο), Ματέο Γκαρσία (81’ Ζερβινιό), Μανού Γκαρθία (63’ Ιτούρμπε), Γκρέι (63’ Πάλμα).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Τσαούσης (59’ Βιεϊρίνια), Κουλιεράκης, Ίνγκασον, Λύρατζης, Ντάντας (59’ Μπίσεσβαρ), Κούρτιτς, Ντόουγκλας, Α. Ζίβκοβιτς (73’ Ελ Καντουρί), Νάρεϊ, Μπράντον (63’ Ολιβέιρα).