Δεν χάνει ο ΠΑΟΚ από την ΑΕΚ – Ισοπαλία στην Τούμπα

ΠΑΟΚ ΑΕΚ

Στο 1-1 το ντέρμπι των “Δικεφάλων”

Ακόμη κι αν έπαιζε με πολλές απουσίες και αλλαγές ο ΠΑΟΚ έμεινε και αυτή τη φορά αήττητος κόντρα στην ΑΕΚ.

Οι δύο “Δικέφαλοι” έμειναν στο 1-1 στον αγώνα που διεξήχθη στο γήπεδο με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να παραμένει στη δεύτερη θέση, στο +6 από τους διώκτες της.

Στο 6ο μόλις λεπτό ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με γκολ του Τσόλακ και σουτ από την περιοχή μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Σάστρε και τυφλή απόκρουση του Τζαβέλλα. Tο γκολ όμως μετά από τον έλεγχο του VAR ακυρώθηκε καθώς η μπάλα φάνηκε πως βρήκε το δεξί χέρι του Κροάτη επιθετικού.

Στο 15΄ η Ενωση άνοιξε το σκορ με τον Αμραμπάτ σε μία φάση που ο σκόρερ πάσαρε στον Χατζισαφί ο τελευταίος πέρασε τον Τέϊλορ και γύρισε στον Κριχόβιακ μέσα στην περιοχή, αυτός μεταβίβασε στον Αμραμπατ και ο Μαροκινός με δεξί σουτ νίκησε τον Πασχαλάκη για το 0-1.

Ο ΠΑΟΚ δεν ολιγώρησε, αντεπιτέθηκε και στο 26′ βρήκε τρόπο να ισοφαρίσει με τον Τσόλακ με ένα ωραίο σουτ στην γωνία του Στάνκοβιτς μετά από πάσα του Μουργκ που ξεκίνησε από λάθος του Τσούμπερ.

Στο 34′ η ΑΕΚ έφτασε πολύ κοντά σε δεύτερο γκολ όταν το σουτ του Σιμάνσκι έφυγε σαν “βολίδα” προς την ασπρόμαυρη εστία αλλά ο Μιχάϊ παρενεβλήθη στην πορεία της μπάλας κι έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 43′ ένα φάουλ του Μιτρίτσα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Στάνκοβιτς όπως και δυο λεπτά αργότερα μια κεφαλιά του προωθημένου Τζαβέλα για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με 4λεπτη καθυστέρηση κι ένα ωραίο αριστερό βολέ του Ζίφκοβιτς που πέρασε δίπλα από το δοκάρι του γκολκίπερ της Ενωσης. Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε καλύτερη εικόνα και “σπατάλησε” ευκαιρίες με τις οποίες θα μπορούσε να είχε πάρει το προβάδισμα. Είναι μάλιστα ενδεικτικό πως στο πρώτο 45λεπτο οι τελικές ήταν 3 για τον ΠΑΟΚ έναντι 6 της ΑΕΚ.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με αναγκαστική αλλαγή όπου στην θέση του τραυματία Βαρέλα πέρασε ο Ινγκασον. Η ΑΕΚ ξεκίνησε και πάλι με δύναμη και επιθετική ορμή επιδιώκοντας να πάρει προβάδισμα, απέναντι στο εκτεταμένο ροτέϊσον του ΠΑΟΚ. Στο 52΄ ο Σάστρε έστειλε δυνατό σουτ στην εστία της ΑΕΚ αλλά ο Στάνκοβιτς έδιωξε έγκαιρα σε κόρνερ.

Με την πρόοδο του παιχνιδιού η ΑΕΚ συνέχισε να έχει αξιοσημείωτες τελικές (4-11) αν και ο ΠΑΟΚ είχε περισσότερο κατοχή (53-47%) 20 λεπτά πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Ο ΠΑΟΚ προχώρησε σε επιθετικές αλλαγές θέλοντας να πάρει τη νίκη και στο 83′ ο Ολιβέϊρα σημάδεψε με ψηλοκρεμαστό σουτ το δοκάρι του Στάνκοβιτς χάνοντας την καλύτερη ευκαιρία της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο και λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του. Είναι επίσης αξιοσημείωτο πως ο Βούλγαρος ρέφερι έδειξε 9 κίτρινες κάρτες στους παίκτες των δύο ομάδων, πέρα από τις δυο αποβολές που διέταξε σε ανθρώπους των δύο ομάδων από τους πάγκους.

ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης – Τέιλορ (68′ Λύρατζης), Βαρέλα (46′ Ίγκασον), Μιχάι, Σάστρε – Σοάρες (74′ Κούρτιτς), Σβαμπ – Α. Ζίβκοβιτς, Μουργκ, Μιτρίτσα (82′ Ολιβέιρα) – Τσόλακ (82′ Άκπομ).

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς – Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί – Σιμάνσκι, Κριχόβιακ, Μάνταλος (86′ Φράνσον) – Λ. Γκαρσία, Άμραμπατ (90’+2′ Ανσαριφάρντ), Τσούμπερ.