Δεν έβαζε γκολ με… τίποτα – Ο ΠΑΟΚ έχασε από την ΑΕΚ στον τελικό Κυπέλλου (ΦΩΤΟ)

ΑΕΚ ΠΑΟΚ τελικός Κυπέλλου Ελλάδος

Εχασε την ευκαιρία για το τρόπαιο παρότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω σχεδόν σε όλο τον αγώνα

Η απίστευτη αστοχία των παικτών του ΠΑΟΚ που δεν εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως έπαιζαν με παίκτη παραπάνω από τα πρώτα λεπτά “στοίχισε” στην ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου.

Ο ΠΑΟΚ έχασε από την ΑΕΚ με 0-2 στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος κλείνοντας με αυτό τον τρόπο μια μέτρια χρονιά. Την ίδια στιγμή που η ομάδα της Αθήνας έκανε το νταμπλ, το πρώτο μετά από 45 χρόνια.

Οι ισορροπίες στον τελικό του Κυπέλλου άλλαξαν νωρίς. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Ρότα της ΑΕΚ αποβλήθηκε καθώς έριξε στο έδαφος τον Τάισον πριν βγει τετ α τετ. Ετσι, ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία στον αγώνα και άρχισε το… σφυροκόπημα. Εχανε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη, όπως στο 11΄ με τον Τάισον και στο 13΄ με τον Σάστρε. Στο 26΄ όμως το σκορ άνοιξε για την ΑΕΚ με τον Μουκουντί. Το γκολ αυτό σόκαρε τον Δικέφαλο της Θεσσαλονίκης που πίεσε περισσότερο χάνοντας τη μία ευκαιρία μετά την άλλη ενώ στο 42΄ είχε δοκάρι με τον Σάστρε.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ επιχείρησε να μπει δυναμικά, όμως έδειξε αρκετά φλύαρος και αγχωμένος με αποτέλεσμα να γίνονται λάθη. Μετά το 60΄ οι δύο προπονητές επιχείρησαν να φρεσκάρουν τις ομάδες κάνοντας αλλαγές, με τον Λουτσέσκου να αναζητά τον τρόπο για σωστή ανάπτυξη του παιχνιδιού. Από το 75΄και μετά οι παίκτες του ΠΑΟΚ τα έδωσαν όλα, αλλά η αστοχία στην τελική προσπάθεια ήταν και πάλι το κύριο χαρακτηριστικό. Συγκεκριμένα, χάθηκαν μεγάλες ευκαιρίες στο 77΄ με τον Αουγκούστο και στο 85΄ με τον Κωνσταντέλια. Κόντρα στη ροή του αγώνα, η ΑΕΚ σφράγισε τη νίκη και την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος με γκολ του Φερνάντες στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μουκουντί, Ρότα, Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (60΄ Γιόνσον), Γκατσίνοβιτς (87΄ Φερνάντες), Πινέδα (60΄ Σιντιμπέ), Ελίασον (82΄ Μάνταλος), Λιβάι Γκαρσία (60΄ Αμπραμπατ), Τσούμπερ.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε (62΄ Βιεϊρίνια), Ίνγκασον, Κουλιεράκης (87΄ Κεντζιόρα), Ράφα Σοάρες (62΄ Μπίσεσβαρ), Σβαμπ, Ντάγκλας Αουγκούστο, Α. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (87΄ Τζίμας), Τάισον, Μπράντον Τόμας.

Φωτογραφίες: Eurokinissi