Δεν τα κατάφερε η «γαλανόλευκη» απέναντι στην Ιταλία

Εχασε με 2-0

Με δύο τέρματα που δέχτηκε στο 2ο ημίχρονο, η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου των ανδρών γνώρισε την ήττα με 2-0 από την Ιταλία στο «Ολίμπικο» στη Ρώμη για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η Ιταλία πανηγυρίζει την πρόκρισή της στο EURO 2020 και μαθηματικά πλέον, τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε των προκριματικών. Την ώρα που η Ελλάδα μένει και μαθηματικά πια εκτός από ακόμα μία διοργάνωση.

Το πάρτι των Ιταλών είχαν καλεσμένη την Εθνική μας ομάδα, η οποία τους δυσκόλεψε για ένα ημίχρονο, είχε μεγάλες ευκαιρίες με Λημνιό και Κουλούρη για να προηγηθεί, αλλά λύγισε από τα γκολ των Ζορζίνιο και Μπερναρντέσκι και έφυγε ξανά με σκυμμένο το κεφάλι.

Μαζική άμυνα για την ομάδα του Φαν’τ Σιπ, που τακτικά μπορεί να έκανε ένα καλό και συγκεντρωμένο παιχνίδι, όμως ήταν άτολμη και… λίγη μεσοεπιθετικά, χωρίς την παρουσία σπουδαίων προσωπικοτήτων που θα της έδιναν το δικαίωμα για υπέρβαση.

Ντεμπούτο στην Εθνική για τον Χατζηδιάκο, έκπληξη με Πασχαλάκη από τον Φαν’τ Σιπ, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να φέρει μεγάλη ευθύνη στο δεύτερο γκολ των Ιταλών.

Σβηστό πρώτο ημίχρονο, μεγάλη ευκαιρία απ’ τον Λημνιό

Η Εθνική ομάδα έβγαλε το πρώτο ημίχρονο… σβηστά και μάλιστα ήταν εκείνη που είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Επί της ουσίας και τη μοναδική ευκαιρία ενός πρώτου μέρους που ήταν πολύ κακό από πλευράς ρυθμούς και έμοιαζε περισσότερο με φιλικό παιχνίδι, παρά με αγώνα για τα προκριματικά του EURO.

Η Ελλάδα πρέσαρε αρκετά ψηλά τους Ιταλούς, κάτι που είχε αποτέλεσμα, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να χτίσουν παιχνίδι από την πίσω γραμμή, μια και η τριάδα των Μπουχαλάκη – Ζέκα – Κουρμπέλη στον άξονα λειτουργούσε εξαιρετικά και οι Μπακασέτας, Κουλούρης και Λημνιός βοηθούσαν στο πρέσινγκ.

Οι Ιταλοί προσπάθησαν με μακρινές διαγώνιες μπαλιές να τροφοδοτήσουν είτε τον Ινσίνιε, είτε τον Κιέζα, αλλά η ομάδα του Φαν’τ Σιπ ήταν πολύ προετοιμασμένη και συγκεντρωμένη στον στόχο που είχε. Που δεν ήταν άλλος από το να κρατήσει μακριά από την εστία του Πασχαλάκη τους αντιπάλους της.

Είναι χαρακτηριστικό πως η Ιταλία έκλεισε τα πρώτα 45 λεπτά χωρίς να κάνει σουτ προς την εστία, την ώρα που η Ελλάδα έφτασε κοντά στο γκολ στο 12′, όταν ο Μπακασέτας βρήκε τον Λημνιό μέσα στην περιοχή και σε πλάγια θέση, ο μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά ο Ντοναρούμα με εξαιρετική επέμβαση κράτησε το μηδέν.

Αυτή ήταν η μοναδική καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ινσίνιε στο 26′ να σουτάρει από μακριά, αλλά την μπάλα να φεύγει πολύ άουτ.

Δύο κακές στιγμές, στο ΕURO από χθες η Ιταλία

Η αλήθεια είναι πως η Εθνική ήταν μεν καλή, πλην όμως και πολύ άτολμη στη μεσοεπιθετική γραμμή. Συνεχώς περίμενε τους Ιταλούς από τη μεσαία γραμμή και πίσω, κάτι που σε προδιάθετε πως δε θα άντεχε μέχρι το τέλος. Ιδιαίτερα από τη στιγμή που η Ιταλία είχε μπει περισσότερο επιθετικά στο γήπεδο.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν τις διαθέσεις τους στο 53′ με σουτ του Ινσίνιε που έφυγε άουτ και δύο λεπτά αργότερα την κεφαλιά του Ιμόμπιλε έδιωξε εντυπωσιακά ο Πασχαλάκης. Στο 60′ η Εθνική μας ομάδα έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν ο εκ των κορυφαίων Ζέκα έκλεψε την μπάλα, έβγαλε την αντεπίθεση πασάροντας στον Λημνιό, αυτός σέντραρε για τον Κουλούρη αλλά το πλασέ του τελευταίο στο δεύτερο δοκάρι πήγε στην εξωτερική πλευρά της εστίας.

Μετά απ’ αυτή την ευκαιρία, οι Ιταλοί επί της ουσίας… καθάρισαν το παιχνίδι μέσα σε 15 λεπτά. Στο 63′ σε σουτ του Ινσίνιε η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Μπουχαλάκη με τον Ζορζίνιο να αναλαμβάνει το πέναλτι και να ανοίγει το σκορ. Και στο 78′, ο Μπερναντέρσκι δοκίμασε το πόδι του από μακριά, ο Πασχαλάκης έκανε λάθος εκτίμηση, με αποτέλεσμα να δεχτεί το 2-0.

Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους Ιταλούς στην εξέδρα να στήνουν… πάρτι για την επιστροφή της ομάδας τους σε μεγάλη διοργάνωση. Πάρτι που συνεχίστηκε μαζί με την ομάδα τους στο φινάλε του αγώνα, την ώρα που η Εθνική μας ομάδα μάθαινε πια και μαθηματικά πως… θαύματα δεν γίνονται κάθε μέρα στο ποδόσφαιρο και πως αν δεν αλλάξουν κάποια πράγματα άμεσα, η Ελλάδα θα χάσει κι άλλες μεγάλυες διοργανώσεις στο μέλλον.

Ιταλία: Ντοναρούμε, Σπιναζόλα, Ασέρμπι, Μπονούτσι, Νταμπρόσιο, Βεράτι, Ζορζίνιο, Μπαρέλα, Ινσίνιε, Κιέζα (39′ Μπερναρντέσκι), Ιμόμπιλε (79′ Μπελότι)

Ελλάδα: Πασχαλάκης, Σταφυλίδης, Μπακάκης, Χατζηδιάκος, Σιόβας, Κουρμπέλης, Ζέκα, Μπουχαλάκης (75′ Γιαννούλης), Μπακασέτας (79′ Μ’ανταλος), Λημνιός, Κουλούρης (67′ Δώνης)