Εχασε την ευκαιρία για θρίαμβο ο Αρης – Εντός έδρας ισοπαλία με τον Ολυμπιακό

Ο Αρης δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό στο “Κλεάνθης Βικελίδης” παρότι είχε τις μεγάλες ευκαιρίες για να το καταφέρει.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έμεινε στο 1-1 κόντρα στους πρωταθλητές, σε ένα αποτέλεσμα που τους κρατά στη δεύτερη θέση, ωστόσο το βράδυ θα ξέρουν αν θα παραμείνουν εκεί, καθώς ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Παναθηναϊκό.

Μοιραίος του αγώνα ήταν ο Μπρούνο Γκάμα που σε δύο λεπτά έχασε πέναλτι και είχε και δοκάρι.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν γεμάτο φάσεις με το ενδιαφέρον να είναι ευθύς εξαρχής μεγάλο. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι σε γύρισμα του Ντρέγκερ, και με την μπάλα να κοντράρει στον Μπεναλουάν. Ο Αρης απάντησε στο 11΄ με μια μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Μάνος έκανε την κοντινή προβολή, ο Τζολάκης απέκρουσε σε πρώτο χρόνο, με τον επιθετικό του Αρη να πιάνει ακαριαία την κεφαλιά που δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Αυτό όμως συνέβη τρία λεπτά μετά όταν το γκολ επιβεβαιώθηκε χάρη στο VAR με τον Μάνο να γίνεται σκόρερ. Στο 19΄ ο Ολυμπιακός είχε το δεύτερο  δοκάρι. σε σουτ του Κάιπερς.

Στο δεύτερο μέρος, ο Αρης έριξε μεγάλο βάρος στο ανασταλτικό κομμάτι. Εκλεισε καλά τους χώρους στα μετόπισθεν και δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να κάνει το παιχνίδι του. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν μια καλή φάση στο 52΄ με σουτ του Ραντζέλοβιτς, το οποίο απομάκρυνε ο Κουέστα. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με μια μεγάλη ευκαιρία στο 71΄ όταν ο Σίλβα έφυγε στην κόντρα, πέρασε στον Σάσα, ο οποίος έπιασε το φαλτσαριστό σουτ εντός της περιοχής του Ολυμπιακού, το οποίο έφυγε ξυστά από το δοκάρι.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε δραματική εξέλιξη. Στο 82΄ ο Φορτούνης συνεργάστηκε με τον Χασάν και με πλασέ ισοφάρισε. Στο 88, ο Αρης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Σίλβα, όμως η μπάλα από την εκτέλεση του Γκάμα έφυγε άουτ. Στην επόμενη φάση, ο ίδιος παίκτης είχε δοκάρι σε σουτ που επιχείρησε και τελικά το σκορ παρέμεινε ισόπαλο.

Αρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Μπεναλουάν, Δεληζήσης (39΄ Ροζ), Σάκιτς, Σάσα, Τζέγκο (80΄ Ιωάννου), Μανσίνι (80΄ Ματέρο Γκαρσία), Μπερτόγλιο (69΄ Σίλβα), Γκάμα, Μάνος (69΄ Ματίγια).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ντρέγκερ (77΄ Μπουχαλάκης), Σεμέδο, Εμβιλά, Ρέαμπτσιουκ, Σίλβα, Σουρλής (77΄ Καλογερόπουλος), Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά (68΄ Φορτούνης), Βρουσάι (68΄ Χασάν), Κάιπερς (77΄ Ελ Αραμπί).

Φωτογραφία: Motionteam