Εμεινε στο μηδέν η Εθνική ομάδα απέναντι στην Σλοβενία

Εθνική ομάδα

Παρέμεινε στην 3η κατηγορία του Nations League

Δεν τα κατάφερε η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου που έμεινε στο 0-0 με την Σλοβενία στον τελευταίο αγώνα στον όμιλο του Nations League.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Εθνική ομάδα δεν κατόρθωσε να πάρει την άνοδο στη 2η κατηγορία που ήταν και ο στόχος. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε καλές ευκαιρίες, αλλά και διαστήματα που έψαχνε το καλό πρόσωπο και έτσι έμεινε στη λευκή ισοπαλία.

Η Εθνική είχε την κατοχή της μπάλας αλλά είχε απέναντί της μια ομάδα που ήταν καλά οργανωμένη και περίμενε με υπομονή τους διεθνείς μας. Ελάχιστες ήταν οι στιγμές που η Ελλάδα έγινε απειλητική στο πρώτο ημίχρονο. Η πιο μεγάλη φάση ήρθε στο 30 λεπτό όταν ο Φορτούνης έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Μπλάζιτς μπροστά από την γραμμή της εστίας απομάκρυνε με το κεφάλι.

Στο δεύτερο μέρος η Εθνική σπατάλησε μισό ημίχρονο μην μπορώντας να κάνει φάση, αλλά όσο πλησίαζε το τελικό σφύριγμα τόσο η πίεση αυξανόταν. Στο 66΄ ο Μπακασέτας είχε ένα καλό σουτ με τον Ομπλακ να βγάζει σε κόρνερ. Η Ελλάδα ήταν αναγκασμένη να βγει μπροστά βάζοντας και δεύτερο επιθετικό. Στο 78΄ η ομάδα μας έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Κουρμπέλη να πλασάρει και την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ. Στο 84΄ ο Ομπλακ έκανε άλλη μια καλή επέμβαση σε γυριστό σουτ του Παυλίδη, με την μπάλα να βρίσκει και στο οριζόντιο δοκάρι. Τέσσερα λεπτά ο Λημνιός έφτασε κοντά στο γκολ αλλά η προβολή του κατέληξε άουτ. Στο 90΄ ο Χατηδιάκος αποβλήθηκε αφού ως τελευταίος παίκτης ανέτρεψε τον αντίπαλό του.

Ελλάδα (Φαν’τ Σιπ): Βλαχοδήμος, Μαυρίας, Χατζηδιάκος, Τζαβέλλας (79΄ Μασούρας), Τσιμίκας (90΄ Κυριακόπουλος), Κουρμπέλης, Ζέκα (67΄Τζόλης), Λημνιός, Μπακασέτας, Φορτούνης, Γιακουμάκης (46΄ Παυλίδης).

Σλοβενία (Κεκ): Όμπλακ, Στογιάνοβιτς, Μπλάζιτς, Μεβλία, Μπάλκοβετς, Λόβριτς (90΄ Μπάιριτς), Μπιγιόλ (77΄ Βέτριχ), Κούρτιτς, Μποχάρ (67΄ Βέρμπιτε), Ίλιτσιτς (90΄ Σκούμπιτς), Βούκτσιτς (76΄ Σπόραρ).