Εμεινε στο μηδέν στην Μπρατισλάβα ο ΠΑΟΚ – Σε κίνδυνο η πρόκριση

Σλόβαν Μπρατισλάβας ΠΑΟΚ

Δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ οι ευκαιρίες

Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε στην Μπρατισλάβα. Εμεινε στο 0-0 κόντρα στην Σλόβαν για την 5η αγωνιστική του Europe Conference League. Ετσι, οι δύο ομάδες παραμένουν ισόβαθμες με τους Σλοβάκους να υπερέχουν.

Πλέον, ο ΠΑΟΚ θέλει νίκη την τελευταία αγωνιστική απέναντι στην αδύναμη Λίνκολν και παράλληλα, η Σλόβαν να μην κερδίσει την Κοπεγχάγη που προκρίθηκε και θα είναι αδιάφορη βαθμολογικά.

Στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου η Σλόβαν έδειξε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο και να είναι πιο επιθετική. Ο ΠΑΟΚ μετά το 25ο λεπτό άρχισε να βρίσκει ρυθμό κι έγινε πιο επιθετικός. Στο 31΄ ο Μπίσεσβαρ έχασε μεγάλη ευκαιρία αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ιδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να ξεκινούν καλύτερα και σταδιακά ο “Δικέφαλος” να ανεβάζει στροφές μετά το 65΄. Ο Σβιντέρσκι έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 78΄ αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ. Η πίεση αυξήθηκε όσο περνούσε η ώρα, το γκολ όμως δεν ήρθε και το θέμα της πρόκρισης θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική.

Σλόβαν Μπρατισλάβας (Βλάντιμιρ Βάις): Χόβαν, Μεντβέντεβ, Κασία, Μποζίκοβ, Ντε Μάρκο, Άγκμπο, Ιμπραΐμ, Γκριν (70΄ Τσάβριτς), Βάις, Ζμρχαλ (70΄ Ντράζιτς), Χεντί.

ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Κρέσπο (46΄ Μιχάι), Σίντκλεϊ, Κούρτιτς, Εσίτι (65΄ Σβαμπ), Α. Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί (72΄ Μουργκ), Μπίσεσβαρ (86΄ Μίτριτσα), Άκπομ (72΄ Σβιντέρσκι).

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Κοπεγχάγη κέρδισε την Λίκλολν με … και σφράγισε την πρώτη θέση και την απευθείας πρόκριση.