Εθνική ομάδα: “Φιλική” ισοπαλία με την Μάλτα στην Βαλέτα (2-2)

Η Εθνική αντιμετώπισε την Μάλτα στη Βαλέτα στο πλαίσιο προετοιμασίας για τα προκριματικά του Euro της Γερμανίας που εκκινούν τον Μάρτιο.

Το παιχνίδι έληξε 2-2, με την ομάδα του Πογέτ να γλιτώνει την ήττα στο 86′, χάρη στο γκολ του Φούντα. Η Ελλάδα άνοιξε το σκορ με τον Μπακασέτα στο 39ο λεπτό, όμως η Μάλατα να κατάφερε να φέρει έστω και για λίγο “τούμπα” το ματς, με τον Ντιγκαμπριέλε (54′) και τον Τεουμά (67′).

Η εικόνα του αγώνα

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Ελλάδα πήρε την κατοχή της μπάλας προσπαθώντας να φτιάξει το παιχνίδι της. Ωστόσο, είχε μεγάλη δυσκολία στο να γίνει επιθετική και δεν μπορούσε να πατήσει στην περιοχή των γηπεδούχων.

Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού έγινε στο 14ο λεπτό, με ένα μακρινό σουτ του Τεουμά και την μπάλα να φεύγει άουτ. Η Εθνική κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο 39ο λεπτό.

Η Ελλάδα έφυγε στην κόντρα, ο Πέλκας πέρασε την μπάλα στον Μπακασέτα, ο οποίος μόλις μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το δυνατό σουτ και νίκησε τον τερματοφύλακα της Μάλτας για το 1-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με καλή στιγμή του Ιωαννίδη στο 50′. Ωστόσο, η απόδοση της Εθνικής έπεσε και δεν μπορούσε να κάνει το παιχνίδι της. Έτσι, στο 54′ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν.Ο Γκιγιαμέρ έβγαλε ωραία κάθετη στον Ντιγκαμπριέλε, ο οποίος έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, σε μία ολιγωρία της ελληνικής άμυνας.

Η Ελλάδα συνέχιζε να μην δείχνει καλό πρόσωπο και στο 65′ η Μάλτα κέρδισε πέναλτι για χέρι του Μπουχαλάκη. Ο Τεουμά ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Πασχαλάκη κάνοντας το 2-1.

Στο 77ο λεπτό η Εθνική διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε χέρι παίκτη της Μάλτας, ενώ στο 86′ κατάφερε να φτάσει και στην ισοφάριση. Ο Κυριακόπουλος έκανε το γέμισμα προς τον Δουβίκα, ενώ η προσωρινή απομάκρυνση έφερε την μπάλα στα πόδια του Φούντα, ο οποίος σκόραρε.

Η Ελλάδα προσπάθησε να πάρει τη νίκη, με τον Φούντα να έχει νέα καλή στιγμή με ένα εκπληκτικό βολ πλανέ. Όμως το 2-2 έμεινε έως το φινάλε του αγώνα.

ΜΑΛΤΑ: Μπονέγιο, Μποργκ (80′ Μικάλεφ), Πέπε, Μποργ (46′ Απάπ), Εμπόνγκ (52′ Κορμπαλάν), Γκιγιαμέρ, Τεουμά, Καμενζούλι, Ντίμετς (80′ Τζόουνς), Π. Εμπόνγκ (80′ Κρίστενσεν), Ντιγκαμπριέλε (80΄Σαταριάνο)

ΕΛΛΑΔΑ: Πασχαλάκης, Ρότα, Χατζηδιάκος, Τζαβέλλας (46′ Κουλιεράκης), Γιαννούλης (80′ Κυριακόπουλος), Μπακασέτας (46′ Μπουχαλάκης), Σιώπης (80′ Αλεξανδρόπουλος), Μάνταλος, Χατζηγιοβάννης, Πέλκας (68′ Φούντας), Ιωαννίδης (68′ Δουβίκας).

Πηγή: sport24.gr