Εθνική ομάδα: “Φιλική” ήττα από την Ουγγαρία στην Βουδαπέστη (2-1)

Εθνική ομάδα

Προβλήματα στην άμυνα για την “γαλανόλευκη”

“Φιλική” ήττα από την Ουγγαρία με 2-1 γνώρισε σήμερα (20/11) η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου των ανδρών στην Βουδαπέστη.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι πέτυχαν με τον Κάλμαρ στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 90+3′ το νικητήριο γκολ, λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στο παιχνίδι.

Στο 15′ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με πλασέ του Ρόλαντ Σάλαϊ, ενώ προσωρινά ισοφάρισε στο 81΄ο Μπακασέτας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Μέτρια εμφάνιση

Μέτρια εμφάνιση από την Ελλάδα που δεν μπόρεσε να απειλήσει στην επίθεση κόντρα σε έναν καλό αντίπαλο ενώ είχε θέματα στην άμυνα με τους Ούγγρους να φτάνουν με χαρακτηριστική ευκολία στην εστία του Πασχαλάκη.

Όπως και στο φιλικό με τη Μάλτα έτσι και κόντρα στην Ουγγαρία η Ελλάδα είχε πολλές απουσίες και δη στο αμυντικό της κομμάτι αλλά την ίδια ώρα και σε αντίθεση με το φιλικό που έδωσε στη Βαλέτα πριν λίγες μέρες δεν μπόρεσε να απειλήσει μπροστά και είναι χαρακτηριστικό πως σε ολόκληρο το πρώτο 45λεπτο δεν είχε τελική στην εστία.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Ντίμπους (90+2′ Ζάπανος), Μπότκα (71′ Λανγκ), Όρμπαν, Α. Σάλαϊ, Φιόλα, Νάγκι, Στάιλς, Κέρκεζ (53′ Νάγκι), Τζούτζακ (53′ Άνταμ), Ρ. Σάλαϊ (71′ Ντάρνταϊ), Σομποσλάι (90+2′ Κάλμαρ).

ΕΛΛΑΔΑ: Πασχαλάκης, Ρότα, Ρέτσος, Χατζηδιάκος, Γιαννούλης (68′ Κυριακόπουλος), Κουρμπέλης (87′ Παπανικολάου), Μπουχαλάκης (68′ Χατζηγιοβάνης), Μπακασέτας, Μασούρας (87′ Δουβίκας), Μάνταλος, Ιωαννίδης (60′ Φούντας).

Πηγή φωτογραφίας: Eurokinissi