Euro 2020: Ανετη η Ολλανδία, επικράτησε με 2-0 της Αυστρίας (ΒΙΝΤΕΟ)

Ολλανδία Αυστρία

Προκρίθηκε στους “16” της διοργάνωσης

Η Ολλανδία έγινε η τρίτη ομάδα που εξασφάλισε το εισιτήριο για τους “16” του Euro 2020 μετά τη νίκη με 2-0 απέναντι στην Αυστρία.

Η Ολλανδία αυτή τη φορά ήταν πιο προσεκτική στην άμυνά της και εκμεταλλευόμενη τις λίγες καλές στιγμές που είχε πήρε την άνετη νίκη, αφού η Αυστρία ήταν ελάχιστα απειλητική σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Το ξεκίνημα για τους “οράνιε” ήταν πολύ δυνατό και στο 9΄ κέρδισαν πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Μέμφις Ντεπάι. Με τον αέρα του γρήγορου τέρματος, η Ολλανδία προσπάθησε να δώσει την ταχύτητα που θέλει στο ματς και το κατάφερε στο πρώτο μισάωρο. Σταδιακά η Αυστρία θέλησε να γίνει πιο απειλητική, ωστόσο η καλύτερη φάση άνηκε και πάλι στην ομάδα του Ντε Μπουρ αλλά ο Ντεπάι αστόχησε σε μοναδική ευκαιρία στο 40΄.

Η Ολλανδία μπήκε πολύ δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο. Εκμεταλλευόμενοι τα κενά στην άμυνα των Αυστριακών έκανε δύο ευκαιρίες πριν το 67ο λεπτό όταν μετά από αντεπίθεση ο Μάλενς σέρβιρε έτοιμο γκολ για τον Ντάμφρις για το 2-0. Με το υπέρ τους σκορ οι “οράνιε” θωράκισαν τα μετόπισθεν και άφησαν τον αντίπαλό τους να κάνει παιχνίδι, κάτι που δεν κατάφεραν ως το τέλος, αφού τους έλειπαν οι ιδέες για να φτάσουν στο γκολ.

Oλλανδία (Φρανκ ντε Μπουρ): Στεκέλενμπουργκ, Ντάμφρις, Ντε Φράι, Ντε Λιχτ, Μπλιντ (64΄ Ακε), Φαν Άανχολτ (64΄ Βάινταλ), Ντε Ρουν (74΄ Γκράβενμπερχ), Βαϊνάλντουμ, Ντε Γιονγκ, Ντεπάι (82΄ Ντε Γιονγκ Λ.), Βέγκχορστ (64΄ Μάλεν).

Αυστρία (Φράνκο Φόντα): Μπάχμαν, Λάινερ, Ντράγκοβιτς (84΄ Λάινχαρτ), Χιντερέγκερ, Ούλμερ, Μπαουμγκάρτνερ (70΄ Λαζάρο), Σλάγκερ (84΄ Ονισίβο), Λάιμερ (62΄ Γκρίλιτς), Αλάμπα, Γκρέγκοριτς (62΄ Κάλαϊτζιτς), Σάμπιτσερ.

Πηγή φωτογραφίας: uefa.com