Euro 2020: Εκανε παρέλαση στο Μπακού η Ουαλία, κέρδισε 2-0 την Τουρκία (ΒΙΝΤΕΟ)

Τουρκία Ουαλία

Εξαιρετικός ο Γκάρεθ Μπέιλ παρότι έχασε πέναλτι

Παρότι το γήπεδο στο Μπακού ήταν εναντίον της (λόγω των… αδελφικών σχέσεων του Αζερμπαϊτζάν με την Τουρκία) η Ουαλία έκανε εξαιρετική εμφάνιση, κέρδισε με 2-0 τους Τούρκους κατά πολύ μεγάλο ποσοστό εξασφάλισε την πρόκριση στους “16” του Euro 2020.

Η Τουρκία, που υπήρχαν προσδοκίες ότι θα μπορούσε να κάνει κάτι καλό στη διοργάνωση, ήταν και πάλι κατώτερη των περιστάσεων. Ο Γκάρεθ Μπέιλ, ηγήθηκε της ομάδας του και με δύο ασίστ ήταν ο πρωταγωνιστής για την Ουαλία, παρότι έχασε πέναλτι.

Στο 42΄ ο Ράμσεϊ άνοιξε το σκορ έπειτα από πάσα του Μπέιλ. Ο αρχηγός της Ουαλίας έχασε πέναλτι στο 60΄ αφού η εκτέλεσή του ήταν τραγική με την μπάλα να φεύγει πολύ πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι του Τσακίρ.

Η Τουρκία συνέχισε να… σφυροκοπά την περιοχή της Ουαλίας με τους Γιλμάζ, Τσαλχάνογλου και Ουντέρ, όμως η άμυνα των Βρετανών ήταν αποτελεσματική κι άντεξε την πίεση που της ασκήθηκε από το 70’ και μετά. Καθοριστικό ρόλο στη νίκη των Ουαλών έπαιξε βεβαίως και η καταπληκτική απόκρουση του Γουόρντ, στην καρφωτή κεφαλιά του Ντεμιράλ στο 87ο λεπτό, που στέρησε απ’ τους Τούρκους το γκολ της ισοφάρισης.

Στον αντίποδα, το συγκρότημα του Ρομπ Πέιτζ, αφού έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τους Μπέιλ και Μουρ στις καθυστερήσεις, έφτασε και σε δεύτερο γκολ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ρόμπερτ και ήδη τσεκάρει… εισιτήρια για τους «16».

Να σημειωθεί πως το παιχνίδι παρακολούθησε και Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Σενιόλ Γκιουνές): Τσακίρ, Τσελίκ, Αϊχάν, Σεγιουντζιού, Μεράς (73’ Μουλντούρ), Γιοκουσλού (46’ Ντεμιράλ), Καραμάν (75’ Ντερβίσογλου), Τσαλχάνογλου, Τουφάν (46’ Γιαζίτσι), Ουντέρ (83’ Καχβετσί), Μπουράκ Γιλμάζ

ΟΥΑΛΙΑ (Ρομπ Πέιτζ): Γουόρντ, Κ. Ρόμπερτς, Μέφαμ, Ρόντον, Ντέιβις, Άλεν (73’ Αμπάντου), Μπέιλ, Μόρελ, Ράμσεϊ (85’ Γουίλσον), Τζέιμς (90’+4’ Γουίλιαμς), Μουρ.

Φωτογραφία: uefa.com