Euro 2020: Η Ελβετία… έστειλε σπίτι της την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλία

Ελβετία Γαλλία

Μία ακόμα έκπληξη στη διοργάνωση

Μετά την πρωταθλήτρια Ευρώπης Πορτογαλία και η πρωταθλήτρια κόσμου Γαλλία αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Euro 2020, καθώς γνώρισε την ήττα από την Ελβετία για τη φάση των “16” της διοργάνωσης.

Η Γαλλία βρέθηκε να κερδίζει με 3-1 σχεδόν δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, όμως η Ελβετία κατάφερε να ισοφαρίσει και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Όλα κρίθηκαν στη ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι όπου ο μοιραίος Μπαπέ έχασε το 5ο πέναλτι της ομάδας του δίνοντας το δικαίωμα στους Ελβετούς να ξεσπάσουν σε πανηγυρισμούς.

Συναρπαστικό το παιχνίδι

Το παιχνίδι ήταν άκρως συναρπαστικό και είχε σασπένς, ανατροπές και άγρια ομορφιά από την αρχή μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο. Η Ελβετία προηγήθηκε (0-1), η Γαλλία απάντησε με γκολάρες και «τρίποντο» (3-1) αλλά οι Ελβετοί αποδείχθηκαν ψυχάρες και με δύο γκολ στο 81′ και το 90′ έστειλαν το ματς στην παράταση. Το έξτρα μισάωρο έληξε δίχως γκολ κι όλα κρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι για πρώτη φορά στο Euro 2020. Κι εκεί, στο τελευταίο πέναλτι, κι ενώ το σκορ ήταν 5-4 υπέρ των Ελβετών, ο Μπαπέ ήταν ο μοιραίος, ο Σόμερ ο… ωραίος και η τρομερή Ελβετία που πέρασε στα νοκ άουτ ως μια απ’ τις καλύτερες τρίτες απογειώθηκε για τα προημιτελικά!

Η Γαλλία ενδεχομένως να θεώρησε ότι θα πάρει το ματς με το όνομα και τη βαριά φανέλα της. Και οι Ελβετοί εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το νωχελικό και ασύνδετο ξεκίνημα των Τρικολόρ. Στο 15′ ο Ζούμπερ έκανε εξαιρετική σέντρα και ο Σεφέροβιτς κυριάρχησε ολοκληρωτικά στον αέρα του Λενγκλέ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Οι Γάλλοι αιφνιδιάστηκαν κι έκαναν πολύ ώρα για να συνέλθουν, να βρουν ρυθμό, να παίξουν ποδόσφαιρο και εν γένει να αντιδράσουν. Προηγουμένως, μάλιστα φλερτάρισαν επικίνδυνα με το 2-0 και με τον αποκλεισμό καθώς η Ελβετία κέρδισε πέναλτι στο 53′ έπειτα από ανατροπή του Παβάρ στον Ζούμπερ. Ο διαιτητής δεν καταλόγισε την παράβαση αμέσως, αλλά αφού προηγήθηκε κι άλλη ανατροπή του Μπαπέ στην αντίπαλη περιοχή με τους Γάλλους επίσης να φωνάζουν για πέναλτι. Ο διαιτητής ενημερώθηκε απ’ το VAR είδε την πρώτη φάση σε on field review και έφερε την Ελβετία κατάφατσα με μια ιστορική νίκη-πρόκριση. Ομως ο σπουδαίος Γιορίς, έπεσε στη σωστή γωνία και απέκρουσε το πέναλτι του μοιραίου Ροντρίγκες στο 55′.

Η Γαλλία σώθηκε απ’ του χάρου τα δόντια και με ένα ξέσπασμα του Μπενζεμά έκανε την ολική ανατροπή. Ο άσος της Ρεάλ Μαδρίτης δέχθηκε την ασίστ του Μπαπέ, έφερε μπροστά του την μπάλα με καταπληκτικό τρόπο και ισοφάρισε στο 57′ (1-1).

Και προτού προλάβουν να συνέλθουν οι Ελβετοί, ο Μπενζεμά χτύπησε ξανά. Δύο λεπτά αργότερα (59′) ο Μπαπέ με τον Γκριεζμάν έκρυψαν την μπάλα, ο επιθετικός της Μπάρτσα έστρωσε για τον φορ της Ρεάλ που με κεφαλιά έγραψε το 2-1.

Στο 75′ ο Πογκμπά έβαλε την υπογραφή του στο ματς με ένα φανταστικό σουτ που πραγματοποίησε έξω από την περιοχή για το 3-1.

Κι όμως, την ώρα που η πρόκριση έδειχνε χαμένη, οι Ελβετοί βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και πραγματοποίησαν την τελική αντεπίθεση για το… θαύμα. Και σε ένα δεκάλεπτο τα κατάφεραν. Αρχικά στο 81′ ο Σεφέροβιτς κυριάρχησε και πάλι στον αέρα της γαλλικής άμυνας και με κεφαλιά πέτυχε το 3-2.

Ο Γκαβράνοβιτς, ο οποίος χρησιμοποιήθηκε ως αλλαγή στο 73′, σκόραρε στο 85′ αλλά το γκολ που πέτυχε ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Δεν συνέβη όμως το ίδιο και στο 90′, οπότε κινήθηκε εξαιρετικά στον χώρο, έπειτα από θαυμάσια κάθετη πάσα του Τσάκα, έκανε μια τρομερή ντρίμπλα και μ’ ένα φανταστικό τελείωμα στο όριο της μεγάλης περιοχής, πέτυχε το 3-3, εκείνο που άπαντες θεωρούσαν ακατόρθωτο στο 75′ όταν ο Πογκμπά έγραφε το 3-1.

Οι συγκινήσεις και το σασπένς συνεχίστηκε μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο της κανονικής διάρκειας του αγώνα, οπότε ο Κομάν έστειλε την μπάλα στο δοκάρι χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για να στείλει τη Γαλλία στην 8άδα.

H παράταση είχε μάχες αλλά δεν είχε γκολ και το παιχνίδι κρίθηκε στη… ρουλέτα των πέναλτι.