Euro 2020: Μεγάλη πρόκριση της Ουκρανίας επί της Σουηδίας στην παράταση

Η Ουκρανία κέρδισε με 2-1 τη Σουηδία στην παράταση και πανηγύρισε την πρόκριση της στα προημιτελικά του Euro 2020.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε με σκορ 1-1. Όλα κρίθηκαν στην παράταση όπου ο Αρτέμ Ντόβμπικ πέτυχε το “χρυσό” γκολ για την Ουκρανία που πέρασε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο 24χρονος άσος της Ντνίπρο, αποτέλεσε τη «χρυσή» αλλαγή του άλλοτε σπουδαίου κανονιέρη και νυν προπονητή των Ουκρανών, ο οποίος τον έριξε στη μάχη στο 106′. Και ο Ντόβμπικ τον δικαίωσε σκοράροντας το γκολ της ζωής κι ένα απ’ τα πιο ιστορικά τέρματα στην ιστορία του ουκρανικού ποδοσφαίρου.

Η Ουκρανία, που πέρασε απ’ το… παράθυρο ως τρίτη και περίμενε μέχρι την τελευταία στιγμή για να κλείσει θέση στους τέσσερις καλύτερους, επικράτησε 2-1 της Σουηδίας και πηγαίνει στη Ρώμη για να αντιμετωπίσει την Αγγλία το Σάββατο 3 Ιουλίου (22.00).

Η Ουκρανία απείλησε στο 9′ με τον Γιάρεμτσουκ αλλά ο Ολσεν απέκρουσε κι η Σουηδία απάντησε με τον Ισάκ στο 19′. Τελικά το πρώτο γκολ στο ματς ήρθε στο 27′ με τον Γιαρμολένκο να πραγματοποιεί φανταστική σέντρα με το εξωτερικό φάλτσο και τον Ζιντσένκο να εκτελεί με δυνατό βολέ μέσα απ’ την περιοχή για το 0-1.

Τελικά στο 43′ η Σουηδία βρήκε το γκολ της ισοφάρισης (1-1) χάρη σε ένα θαυμάσιο σουτ του Φόρσμπεργκ, ο οποίος έφτασε τα τρία τέρματα στη διοργάνωση!

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με καλύτερο ρυθμό δοκάρια και ευκαιρίες. Στο 55′ ο Σίντορτσκουκ τράνταξε το δοκάρι των Σουηδών, ενώ στο 57′ και στο 69′ ο Φόρσμπεργκ σημάδεψε δύο φορές το δοκάρι των Ουκρανών με καταπληκτικά σουτ. Εκτοτε όμως, όσο περνούσε ο χρόνος οι ομάδες έψαχναν περισσότερο την καλή άμυνα από την καλή επίθεση αποφεύγοντας κάθε ρίσκο. Κάπως έτσι η παράταση ήταν αναπόφευκτη..

Στο 97′ οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν καθώς ο Ντάνιελσον, έπειτα από παρέμβαση του VAR, αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για εγκληματικό μαρκάρισμα στον Μπεσέντιν, ο οποίος έπαθε μεγάλη ζημιά και αντικαταστάθηκε δέκα λεπτά μετά την είσοδό του στο γήπεδο.

Στη μισή ώρα της παράτασης παίχθηκε ελάχιστο ποδόσφαιρο καθώς υπήρξαν αμέτρητες διακοπές. Οι δυο ομάδες έδειξαν ουσιαστικά να περιμένουν το σφύριγμα της λήξης για να λύσουν τις διαφορές τους στα πέναλτι. Αλλά στο 122′ ο Ντόβμπικ, η χρυσή αλλαγή του Σεβτσένκο, που είχε περάσει στο ματς στο 105′, έπειτα από σέντρα του Ζιντσένκο με κεφαλιά έγραψε το τελικό 2-1 κι έστειλε την Ουκρανία στην οχτάδα.

Σουηδία: Όλσεν, Λούστιγκ (83′ Κραφτ), Λίντελοφ, Ντάνιελσον, Αουγκούστινσον (83′ Μπένγκτσον), Σεμπ. Λάρσον (97′ Κλάεσον), Όλσον (101′ Χελάντερ), Έκνταλ, Φόρσμπεργκ, Κουλουσέβσκι (97′ Κουάισον), Ίσακ (97′ Μπεργκ).

Ουκρανία: Μπούστσαν, Καραβάεφ, Ζαμπάρνι, Κριβτσόφ, Ματβιγένκο, Σιντόρτσουκ (117′ Μπέζους), Στεπανένκο (95′ Μακαρένκο), Ζιντσένκο, Γιαρμολένκο (106′ Ντόβμπικ), Γιαρέμτσουκ (90′ Μπεσέντιν, 101′ Τσιγκάνγκοβ), Σαπαρένκο (61′ Μαλινόβσκι).