Euro: Σπουδαία νίκη για τη Σλοβακία απέναντι στην Πολωνία

Η αποβολή του Κριχόβιακ στο 62′ αποδείχθηκε καθοριστική

Η πρώτη συνάντηση ανάμεσα σε Πολωνία και Σλοβακία σε τελική φάση κορυφαίας διοργάνωσης, ανέδειξε μεγάλη νικήτρια την δεύτερη με 2-1, στο ματς της πρεμιέρας του 5ου ομίλου του Euro 2020, που διεξήχθη στην Αγία Πετρούπολη.

Η καλή παράδοση που έχουν οι Σλοβάκοι απέναντι στους Πολωνούς συνεχίστηκε και σήμερα, με το συγκρότημα του Στέφαν Τάρκοβιτς να επικρατεί για 4η συνεχόμενη φορά στις πέντε τελευταίες μεταξύ τους αναμετρήσεις, ενώ συνολικά ήταν η 5η νίκη στα 10 ματς που έχουν δώσει έως τώρα στην Ιστορία τους.

Η Πολωνία από την άλλη έμεινε με μόλις μία νίκη στα 10 τελευταία ματς που έχει δώσει σε κορυφαία διοργάνωση, όπως και το μεγάλο της αστέρι και πρώτος σκόρερ της Ευρώπης για τη σεζόν 2020/2021, Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος έχει σκοράρει μόλις μία φορά σε 11 ματς τελικής φάσης κορυφαίας διοργάνωσης που έχει λάβει μέρος (με την Πορτογαλία στους προημιτελικούς του 2016).

Με το αυτογκόλ του Σέζνι στο 18΄, το πρώτο στα χρονικά των τελικών φάσεων Euro που πετυχαίνει τερματοφύλακας, προηγήθηκε η Σλοβακία, που ήταν σαφώς πιο επικίνδυνη στο πρώτο 456λεπτο και δικαίως μπήκε προηγούμενη στ΄ αποδυτήρια.

Η ομάδα του Πάουλο Σόουζα κατάφερε με το… καλημέρα στην επανάληψη να φέρει το ματς στα ίσια με τον Λινέτι, αλλά λίγο αργότερα (62΄) έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κριχόβιακ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Επτά λεπτά μετά την έξοδο του μέσου της Λοκομοτίβ Μόσχας ήρθε το νέο προβάδισμα των Σλοβάκων, με τον Χάμσικ να «σερβίρει» και τον Σκρίνιαρ να «εκτελεί» για το τελικό 2-1.

Διαιτητής: Ο.Χάντεγκαν (Ρουμανία).

Κίτρινες: Κριχόβιακ – Χούμποτσαν

Οι συνθέσεις:

ΠΟΛΩΝΙΑ (Πάουλο Σόουζα): Στσέσνι, Μπερεσίνσκι, Γκλικ, Μπέντναρεκ, Ρίμπους (74΄ Πούχαζ), Λινέτι (74΄ Φρανκόφσκι), Κριχόβιακ, Κλιχ (85΄ Μόντερ), Γιόσβλακ, Λεβαντόφσκι, Ζιελίνσκι (85΄ Σφιντέρσκι)

ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Στέφαν Τάρκοβιτς): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ (79΄ Κοτσέλνικ), Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χούμποτσαν, Χαράσλιν (87΄ Ντούρις), Κούτσκα, Χρομάντα (79΄ Χροσόφσκι), Μακ (87΄ Σούσλοβ), Χάμσικ, Ντούντα (90΄+2 Γκρέγκους)

Πηγή: ΑΠΕ – ΜΠΕ

Πηγή φωτογραφίας: Facebook/UEFA EURO 2020