Euro: «Ξέσπασμα» για την Πορτογαλία στο τελευταίο 10λεπτο – Μυθικό ρεκόρ Ρονάλντο

Ρονάλντο Πορτογαλία

Η Ουγγαρία άντεξε 83′ λεπτά, αλλά τελικά δεν αντιστάθηκε στην πρωταθλήτρια Ευρώπης

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Euro 2020 η ενεργή πρωταθλήτρια Πορτογαλία.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο με το πέναλτι – γκολ που πέτυχε στο 87΄ του αγώνα Ουγγαρία – Πορτογαλία, στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον 6ο όμιλο της τελικής φάσης του Euro 2020, έγινε ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών στα Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα με 10 γκολ, ξεπερνώντας τον Μισέλ Πλατινί που είχε 9.

Στις καθυστερήσεις με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ο CR7 «σφράγισε» τη μεγάλη έτσι όπως εξελίχθηκε νίκη της Πορτογαλίας κάνοντας το 3-0!

Παράλληλα, έγινε ο πρώτος παίκτης που λαμβάνει μέρος σε 5 Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα, ενώ έγινε και ο πρώτος που έφτασε τις 39 συμμετοχές σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις (Euro και Μουντιάλ), ξεπερνώντας τον Μπάστιαν Σβαϊνστάιγκερ (38).

Η Πορτογαλία νίκησε την Ουγγαρία με 3-0, χάρις στα γκολ των Γκερέιρο στο 84΄, ενώ ακολούθησαν τα δύο τέρματα του Ρονάλντο, το πρώτο με πέναλτι στο 86΄ και το άλλο στις καθυστερήσεις, αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα της Ουγγαρίας. Ο Ρονάλντο, επιπλέον, κατόρθωσε να σκοράρει με δεξί, αριστερό πόδι, κεφαλιά και πέναλτι σε όλα τα Euro που πήρε μέρος.

Ηταν η πρώτη νίκη για την ομάδα του Φερνάντο Σάντος σε πρεμιέρα μεγάλης διοργάνωσης από το 2008 και το 2-0 επί της Τουρκίας (ακολούθησαν πέντε ματς με δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες).

Πηγή: ΑΠΕ – ΜΠΕ

Πηγή φωτογραφίας: Facebook/Seleções de Portugal