Εξαιρετική εμφάνιση και νίκη για την Ελλάδα στην Ρουμανία στο ντεμπούτο Πογέτ

Η Εθνική μας ομάδα κέρδισε στην Ρουμανία με 1-0 σε φιλικό παιχνίδι στο ανεπίσημο ντεμπούτο του Γκουστάβο Πογέτ στον πάγκο.

Η Ελλάδα είχε εξαιρετική παρουσία ειδικά στο πρώτο μέρος παίζοντας επιθετικά, σκοράροντας κι έχοντας κι άλλες φάσεις για γκολ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν εξαιρετικό στο πρώτο ημίχρονο. Κρατώντας την μπάλα και παίζοντας ουσιαστικό κι επιθετικό ποδόσφαιρο έγινε απειλητικό αρκετές φορές. Στο 22΄ ακυρώθηκε καθώς θεωρήθηκε πως ο Γιακουμάκης ήταν οφ σάιντ και τελικά στο 39΄ η Ελλάδα άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Μπουχαλάκη μετά από σέντρα του Ρότα.

Στο δεύτερο μέρος η Ρουμανία πίεσε περισσότερο, με την Ελλάδα να μην έχει την ορμή που είχε στο πρώτο 45λεπτο. Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 70΄ σε κεφαλιά του προωθημένου Ρους, ενώ ο Βλαχοδήμος έκανε μεγάλη απόκρουση στο 72΄ και πάλι σε κεφαλιά του Ρους. Ο Δουβίκας στο 87΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 87΄ για δεύτερο τέρμα, με την Εθνική να καταφέρνει και να φεύγει με τη νίκη.

Ρουμανία (Ioρντανέσκου): Νίτα, Ράτιου, Κίρικες, Ρους, Καμόρα, Μάριν (62΄ Τανάσε), Μπορντεάνου, Μιτρίτσα (62΄ Ποπέσκου), Τσικαλντάου, Μαξίμ, Γκ. Πούσκας (62΄ Ιβάν).

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Σιώπης, Μπουχαλάκης (58΄ Δουβίκας), Μάνταλος (82΄ Χατζηγιοβάνης), Λημνιός (58΄ Μπακασέτας), Πέλκας (82΄ Αλεξανδρόπουλος), Γιακουμάκης (72΄ Παυλίδης).