Φιλική νίκη του ΠΑΟΚ επί του Βόλου (3-1)

ΠΑΟΚ Βόλος

Στο πρώτο φιλικό της χρονιάς

Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο φιλικό παιχνίδι της σεζόν επικράτησε με 3-1 του ΝΠΣ Βόλος στο γήπεδο της Τούμπας με τον Ράζβαν Λουτσέσκου να δοκιμάζει όλους τους διαθέσιμους παίκτες του στο γήπεδο.

Μετά από ένα 10ήμερο σκληρών προπονήσεων οι παίκτες του Δικεφάλου είχαν τη δυνατότητα να πατήσουν το χορτάρι της Τούμπας, να δώσουν τον πρώτο ανεπίσημο αγώνα της σεζόν και να δουν στην πράξη σε τι επίπεδο βρίσκεται η δουλειά τους.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου χρησιμοποίησε δύο διαφορετικές 11άδες κόντρα στην ομάδα της Μαγνησίας κι είχε την ευκαιρία να δει τους παίκτες του να εφαρμόζουν στο χορτάρι όλα όσα δούλεψαν στη Νέα Μεσημβρία.

Στο πρώτο μέρος το πρέσινγκ του Βόλου ψηλά δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην ανάπτυξη του Δικεφάλου, ο οποίος είχε κάποιες καλές στιγμές χωρίς να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία.

Ο Βόλος στο 39′ πήρε το προβάδισμα με κεφαλιά του Βαν Βερτ μετά από κόρνερ. Ο ΠΑΟΚ απάντησε σχεδόν άμεσα στο 44′ με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς να βγάζει μία έξοχη μπαλιά στον Γκορτεζιάνι κι αυτός με ένα άψογο τελείωμα να ισοφαρίζει το παιχνίδι.

Η επανάληψη ξεκίνησε ιδανικά. Ο Εσίτι πήρε την ασίστ από τον Τέιλορ και με ένα δυνατό σουτ διαμόρφωσε το 2-1 μόλις στο 47′. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν καλός στην επανάληψη με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτά και να έχουν διάθεση να δημιουργήσουν φάσεις προς τις δύο εστίες, παρά τις πολλές αλλαγές.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που κατάφερε να σκοράρει και πάλι. Στο 86′ ο Μουργκ εκτέλεσε κόρνερ, ο Μιχαηλίδης νίκησε τους πάντες στον αέρα και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Η σύνθεση του Δικεφάλου: Ζίβκοβιτς (46′ Πασχαλάκης ), Ροντρίγκο (46′ Τέιλορ ), Μιχάι (46′ Βαρέλα ), Κρέσπο (46′ Μιχαηλίδης ), Λύρατζης (46′ Βιεϊρίνια ), Τσιγγάρας (46′ Εσίτι ), Σβαμπ (46′ Νινούα ), Α.Ζίβκοβιτς (46′ Μουργκ ), Τζόλης (46′ Ουάρντα ), Λάμπρου (46′ Βρακάς ), Γκορτεζιάνι (46′ Κούτσιας ).