Ιδανικός αυτόχειρας ο ΠΑΟΚ έμεινε εκτός ομίλων Τσάμπιονς Λιγκ

ΠΑΟΚ βαθμολογία UEFA Europa League

Βρήκε και… πάλι τον τρόπο να αποκλειστεί

Για άλλη μια χρονιά ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να μπει στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Κι αυτή του η προσπάθεια θα… μείνει στην ιστορία, καθώς το σενάριο ήταν επιστημονικής φαντασίας.

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του 1-2 και η Κράσνονταρ από την Ρωσία πέρασε στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, αφού κέρδισε με το ίδιο σκορ στην Τούμπα.

Ο σύλλογος της Θεσσαλονίκης, που θα συνεχίσει στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, κλώτσησε μια μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί για πρώτη φορά στους χρυσοφόρους ομίλους, όμως και πάλι πρωταγωνίστησε σε έναν εφιάλτη που έστησε μόνος του.

Η ομάδα του Φερέιρα ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος. Εχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων προσπάθησε να φτάσει στο γκολ, αλλά οι ευκαιρίες που δημιούργησε πήγαν χαμένες.

Στο 16΄ ο Ζίβκοβιτς έχασε πολύ ευκαιρία με τον πορτιέρο των Ρώσων να αποκρούει. Στο 29΄ ο Πέλκας έφτασε κοντά στο γκολ αλλά έκανε κακή επιλογή και πέντε λεπτά μετά η κεφαλιά του Κρέσπο πέρασε άουτ.

Και στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό δημιουργώντας ευκαιρίες αλλά το σκορ άνοιξε η Κράσνονταρ με ένα απίστευτο αυτογκόλ του Μιχαηλίδη που άθελά του με τακουνάκι σκόραρε σε λάθος εστία στο 73΄. Τέσσερα λεπτά ο Ελ Καντουρί με κεφαλιά ισοφάρισε δίνοντας εκ νέου ελπίδες στην ομάδα του, όμως αμέσως μετά τη σέντρα ο Καμπελά από κοντά μετά από σουτ στο δοκάρι του “Δικεφάλου” έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του.

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μιχαΐλίδης, Βαρέλα (76΄ Σφιντέρσκι), Ίνγκασον, Κρέσπο (59΄ Βαγκέ), Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Πέλκας (59΄ Τσολάκ), Τζόλης, Ζίβκοβιτς

Κράσνονταρ (Μουράντ Μουσάεφ): Σαφόνοφ, Κάιο, Μαρτίνοβιτς, Ραμίρες, Πετρόφ, Γκαζίνσκι (83΄ Καμπόλοφ), Ούτκιν (58΄ Σμολνίκοφ), Βιλένα, Κλάεσον, Καμπελά (85΄ Σουλεϊμάνοφ), Μπεργκ