Ηττα για τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα και 4η θέση – Δεύτερη ευκαιρία με το Κύπελλο

ΠΑΟΚ Τούμπα Ολυμπιακός Πλέι οφ

Εχασαν με 1-0 από τον Ολυμπιακό

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής των πλέι οφ, με εντός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό με 1-0 και διατηρήθηκε στην 4η θέση.

Οι Θεσσαλονικείς παρά την καλή τους εμφάνιση δεν ήταν αποτελεσματικοί στην τελική τους προσπάθεια και ολοκλήρωσαν τη χρονιά με ήττα από τους “ερυθρόλευκους”, που κατέκτησαν την 3η θέση του πρωταθλήματος, ωστόσο θα… περιμένουν τον τελικό του Κυπέλλου όπου ο “Δικέφαλος του Βορρά” θα έχει δεύτερη ευκαιρία!

Η συμμετοχή του Ολυμπιακού στα προκριματικά του Europa League θα εξαρτηθεί από το ποιος εκ των ΠΑΟΚ ή ΑΕΚ κατακτήσει το Κύπελλο Ελλάδας.

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο κόσμος δεν έκρυψε τη δυσαρέσκειά του φωνάζοντας διάφορα συνθήματα κατά των παικτών όπως “Βαριά του ΠΑΟΚ η φανέλα”. Οι παίκτες έφυγαν απογοητευμένοι από το γήπεδο και πλέον θα παίξουν “όλη τη χρονιά” στον τελικό του Κυπέλλου, όπου εκτός από το τρόπαιο θα διεκδικήσουν τη συμμετοχή στο στο Europa και όχι στο Conference League.

Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Γιώργου Χριστοβασίλη, που έφυγε σήμερα από τη ζωή.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ είχε αρκετές ευκαιρίες, όπως οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πιο αποτελεσματικοί και πήραν το προβάδισμα. Το σκορ άνοιξε στο 33’ ο Σαμασέκου με ωραία κεφαλιά “ψαράκι” (0-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους και προσπάθησαν να γίνουν επικίνδυνοι, δεν κατάφεραν όμως να απειλήσουν ουσιαστικά.

Στο 75′ οι “ασπρόμαυροι” έχασαν μεγάλη ευκαιρία, όταν εκτέλεση φάουλ του Τάισον στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Κετζιόρα έκανε κακή κεφαλιά και δεν βρήκε την εστία από καλό σημείο.

ΠΑΟΚ Τούμπα Ολυμπιακός Πλέι οφ Κ15

Διαιτητής: Αγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)

Κίτρινες: Φιλίπε Σοάρες, Τάισον – Ντόη.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κετζιόρα, Ινγκασον, Νάσμπεργκ (46′ Κουλιεράκης), Ράφα Σοάρες, Ντάντας (64′ Σβαμπ), Αουγκούστο (76′ Φιλίπε Σοάρες), Κωνσταντέλιας, Μπίσεσβαρ (64′ Τάισον), Α. Ζίβκοβιτς, Τόμας (82′ Τζίμας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζοσέ Ανιγκό): Τζολάκης, Εμβιλά, Φορτούνης (78′ Μασούρας), Παπασταθόπουλος, Μπιέλ (65′ Βρουσάι), Ροντινέι, Χουάνγκ (78′ Κασάμι), Σαμασέκου, Ρέαμπτσιουκ, Ντόη, Μπακαμπού (72′ Ελ Αραμπί).

Αποθεώθηκαν οι πρωταθλήτριες ομάδες

Στο ημίχρονο αποθεώθηκαν από τον κόσμο που βρέθηκε στην Τούμπα η γυναικεία ομάδα χάντμπολ, η ομάδα πάλης και η Κ15 του ΠΑΟΚ που κατέκτησαν τα πρωταθλήματα Ελλάδος.

Πηγή φωτό: Eurokinissi