Και τώρα τρέχει… Ο ΠΑΟΚ έχασε από Κοπεγχάγη στην Τούμπα (1-2)

ΠΑΟΚ Κοπεγχάγη

Επεσε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας του ομίλου

Ενώ ξεκίνησε ιδανικά, το βράδυ της Πέμπτης (4/11) εξελίχθηκε σε εφιάλτη για τον ΠΑΟΚ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχασε στο γήπεδο της Τούμπας με 1-2 από την Κοπεγχάγη και έπεισε στην τρίτη θέση του ομίλου του Europa Conference League. Αν και προηγήθηκε νωρίς, οι Δανοί ανέτρεψαν το σκορ και έφυγαν με τους τρεις πόντους. Ο ΠΑΟΚ έχασε πολλές ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος, αλλά το γκολ που θα του έδινε έστω ένα πόντο δεν επετεύχθη.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τον ΠΑΟΚ που πήρε προβάδισμα στο 7΄ με τον Ζίβκοβιτς μετά από προσπάθεια του Σφιντέρσκι. Ακολούθως, οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στο γήπεδο, έχασαν πολύ καλή ευκαιρία στο 13΄ και στο 34΄ ισοφάρισαν με τον Ανκερσεν ο σκόρερ. Η ομάδα του Λουτσέσκου έχασε την ευκαιρία να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα καθώς στο 45΄ η μπάλα σε κεφαλιά του Σβαμπ κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Κοπεγχάγης.

Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με γκολ της Κοπεγχάγης. Επειτα από γρήγορη επίθεση ο Μπίλερ με ωραίο τελείωμα στο 50΄ έδωσε προβάδισμα στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ ήταν αναγκασμένος να πιέσει και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 57΄ με την άμυνα να απομακρύνει πάνω στη γραμμή την προσπάθεια του Σβιντέρσκι. Στο  72΄ νέα τεράστια φάση με τον τερματοφύλακα Γιόνσον να αποκρούει αρχικά κεφαλιά του Ζίβκοβιτς κι έπειτα το σουτ του Ελ  Καντουρί.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Μιχαηλίδης που χτύπησε αντίπαλο παίκτη.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Κρέσπο (62΄ Τέιλορ), Σβαμπ (86΄ Κούτσιας), Κούρτιτς, Α. Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ, Ελ Καντουρί, Σβιντέρσκι (71΄ Ακπομ).

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: Γιόνσον, Άνκερσεν (74΄ Γκάμπριελσεν), Κοτσολάβα, Μπόιλεσεν, Κρίστιανσεν, Ντικς, Στέιτζ, Λέραγκερ, Μπιέλ (86΄ Μπάλντουρσον), Γουίντ (86΄ Χόιλουντ), Μπόβινγκ (62΄ Μπέργκμαν).