“Κόλλησε” στο μηδέν ο ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ- Ισοπαλία με τον Παναθηναϊκό

ΠΑΟΚ Super League

Ειχε ευκαιρίες για τη νίκη ο “Δικέφαλος”

Για τη 2η αγωνιστική των πλέι οφ ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος (0-0) με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Ο ΠΑΟΚ ειδικά στο πρώτο ημίχρονο δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει κάποιο τέρμα και να φύγει νικητής.

Για κακή του τύχη ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού Σωτήρης Διούδης ήταν σε καταπληκτική ημέρα.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον ΠΑΟΚ να έχει κυριαρχήσει αλλά να αποτυγχάνει να φτάσει στο γκολ, με τον Διούδη να είναι ο μεγάλος (και μοναδικός) πρωταγωνιστής για τον Παναθηναϊκό.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε ένα ξεκάθαρο τακτικό προσανατολισμό, εγκλώβισε τον Παναθηναϊκό, εμποδίζοντάς τον να αναπτυχθεί, και βρισκόταν συχνά έξω από τη μεγάλη περιοχή του «τριφυλλιού». Στο 3′ και στο 6′ ήρθαν οι δυο πρώτες τελικές για τον ΠΑΟΚ και αντίστοιχα οι πρώτες επεμβάσεις του Διούδη, σε προσπάθειες των Μπίσεσβαρ και Πέλκα.

Στο 27′ ήρθε η σειρά του Λημνιού να επιχειρήσει να νικήσει τον κίπερ του Παναθηναϊκού, που έγραψε άλλη μια σπουδαία επέμβαση. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε με μια εκτέλεση φάουλ του Μπουζούκη και τη μπάλα να φεύγει από την εστία του Πασχαλάκη, ο ΠΑΟΚ συνέχισε στο ίδιο τέμπο κυριαρχίας την οποία όμως δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε γκολ. Το δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τον ΠΑΟΚ και τον Διούδη να… συνεχίζουν από εκεί που σταμάτησαν. Πέλκας (47′), Άκπομ (55′) και Λάμπρου (57′ ) επιχείρησαν να νικήσουν τον Διούδη που είχε απαντήσεις και στις τρεις τελικές.

Στο τρίτο ημίωρο του αγώνα ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισορροπήσει την εικόνα, με τις φάσεις του ΠΑΟΚ να μειώνονται καθώς οι «πράσινοι» είχαν οριακά την κατοχή (53% – 47%) και εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως οι «ασπρόμαυροι» είχαν χάσει μεγάλο μέρος των δυνάμεών τους.

Μετά από αυτή την εξέλιξη, ο ΠΑΟΚ είναι μόνος δεύτερος, στο +1 από την ΑΕΚ, αλλά με παιχνίδι περισσότερο και με την «Ένωση» να αντιμετωπίζει την Κυριακή (14/6) τον ΟΦΗ, και να έχει την ευκαιρία με νίκη να περάσει μόνη δεύτερη εφόσον επικρατήσει…

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Δώνης (73′ Καμπετσής), Ζαχίντ (46′ Αγιούμπ), Μπουζούκης (87′ Κολοβός), Χατζηγιοβάνης (57′ Ανουάρ), Μακέντα.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Βιερίνια (46′ Μάτος), Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Εσίτι (86′ Μαουρίσιο), Ελ Καντούρι, Λημνιός (86′ Σφιντέρσκι), Πέλκας (78′ Ροντρίγκο), Μπίσεσβαρ (46′ Λάμπρου), Άκπομ.