Κόπα Αμέρικα: Συνεχίζει η Αργεντινή – Προς ολοταχώς για τελικό με τη Βραζιλία (BINTEO)

Μέσι

Στον ημιτελικό η Αργεντινή θα «κονταροχτυπηθεί» με την Κολομβία

Η Αργεντινή με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Λιονέλ Μέσι επικράτησε του Εκουαδόρ (3-0) και εξασφάλισε την παρουσία της στην ημιτελική φάση του Κόπα Αμέρικα.

Ο σούπερ σταρ της Μπαρτσελόνα κατάφερε και τα έκανε όλα, κυριολεκτικά. Στο 40′ «σέρβιρε» εκπληκτικά στον Ροντρίγκο Ντε Πολ, ο οποίος πλάσαρε και άνοιξε το σκορ, ενώ στο 84′ έδωσε έτοιμο γκολ στον Λαουτάρο Μαρτίνες ύστερα από δικό του κλέψιμο, με αποτέλεσμα η Αργεντινή να κάνει το 2-0.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο 34 χρονος άσος ανέλαβε την εκτέλεση ενός φάουλ που κέρδισε ο Ντι Μαρία και έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» του Γκαλίντεζ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Στον ημιτελικό η Αργεντινή θα «κονταροχτυπηθεί» με την Κολομβία (6/7), ενώ το άλλο ζευγάρι είναι Βραζιλία – Περού.

Στα ημιτελικά και η Κολομβία

Ο τερματοφύλακας Νταβίντ Όσπινα γιόρτασε τα ξημερώματα ως ο παίκτης με τις περισσότερες συμμετοχές στην εθνική Κολομβίας, αποκρούοντας δύο πέναλτι, προκειμένου να δώσει στην ομάδα του την πρόκριση για τα ημιτελικά του Copa America.

Η Κολομβία επικράτησε 4-2 στην διαδικασία των πέναλτι της Ουρουγουάη, μετά από νευρικό αγώνα χωρίς σκορ στα 90 λεπτά.

Ο Οσπίνα έκανε την 112η εμφάνιση με την Κολομβία στη Μπραζίλια και ήταν ο ήρωας αφού έσωσε τα πέναλτι των Χοσέ Μαρία Χιμένες και Ματίας Βίνα.

Η Κολομβία ευστόχησε και τα τέσσερα πρώτα πέναλτι που εκτέλεσε.

Στον ημιτελικό θα αναμετρηθεί με την Αργεντινή, που κέρδισε με πρωταγωνιστή τον Λιονέλ Μέσι, με σκορ 3-0 τον ισημερινό.

Στην άλλη ημιτελική αναμέτρηση του Copa America, η Βραζιλία θα αντιμετωπίσει το Περού.

Η Κολομβία έχει κερδίσει αυτόν τον τίτλο μόνο μία φορά το 2001.