Κύπελλο Ελλάδας: Ανετα στα προημιτελικά ο Αρης

Αρης Super League

Κέρδισε και στην Τρίπολη με 2-0

Την πρόκριση του στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλαδας πανηγύρισε ο Αρης που επικράτησε 2-0 του Αστέρα Τρίπολης στο “Θ. Κολοκοτρώνης”.

Ο Αρης που είχε με το ίδιο σκορ στο πρώτο παιχνίδι, σκόραραν με Μάνο και Γκαρσία, “σφραγίζοντας’ την πρόκριση στους “8”.

Στον αγωνιστικό τομέα, μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο, οι φιλοξενούμενοι. Μόλις στο έκτο λεπτό η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Παπαδόπουλου, μετά το σουτ του Μπερτόγλιο, αλλά η φάση κρίθηκε ως μη γενόμενη διότι ο Μάνος στον οποίο κόντραρε η μπάλα, ήταν εκτεθειμένος. Ο Μπερτόγλιο ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης των “κίτρινων”. Έπαιρνε διαρκώς τη μπάλα και είτε δημιουργούσε, είτε εκτελούσε, όπως στο 18′, όταν το σουτ μέσα από την περιοχή, χωρίς μάλιστα να βλέπει, έδιωξε με το ένα χέρι ο Παπαδόπουλος.

Ο Μπαράλες ήταν απελπιστικά μόνος στην κορυφή, σπανίως τροφοδοτούνταν, την ίδια ώρα που οι παίκτες του Άκη Μάντζιου συνέχιζαν να φτάνουν σε τελικές. Στο 29′ με τον Σάκιτς και στο 31′ με τον Σάσα. Οι προσπάθειες των Θεσσαλονικέων απέδωσαν καρπούς στο 45′, όταν ο Μάνος αξιοποιώντας την κάθετη του Σούντγκρεν, πλάσαρε μέσα από την περιοχή και δεξιά για το 0-1.

Η μοναδική ευκαιρία που έκανε στο πρώτο ημίχρονο ο Αστέρας ήταν η κεφαλιά του Σουάρεθ μετά από εκτέλεση κόρνερ, την οποία μπλόκαρε ο Κουέστα.

Οι Αρκάδες χρειάζονταν πια τέσσερα γκολ για την πρόκριση, αλλά όχι μόνο δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα, αλλά δέχτηκαν και δεύτερο. Ήταν στο 68ο λεπτό, όταν ο Μπακούτσης από αριστερά εγκλωβίστηκε ανάμεσα σε δύο αμυντικούς του Αστέρα, ώσπου η μπάλα έφτασε στον Μάνο. Αυτός έδωσε στον Ματέο Γκαρσία, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα από κοντά.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μάνος έγινε αλλαγή, έχοντας κάνει τη διαφορά στον αγώνα με γκολ και ασίστ. Για τον Γκαρσία ήταν το πρώτο γκολ για φέτος. Ένας παίκτης που επέστρεψε για να αναβαθμίσει τους “κίτρινους”, αλλά παρά το φιλότιμό του, δεν είχε καταφέρει μέχρι σήμερα να προσφέρει τα αναμενόμενα.

Ο Μίλαν Ράσταβατς προσπάθησε με τις αλλαγές του να διαφοροποιήσει την εικόνα της ομάδας του, αλλά μάταια. Ένα σουτ του Μπαράλες στο 55′, ένα του Ιγκλέσιας στο 79′ και μια κεφαλιά του Πασαλίδη στο 90’+2′ ήταν οι τελικές του Αστέρα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Αρης έκανε σοβαρή, μεστή εμφάνιση και δίκαια απέκλεισε από το Κύπελλο τον Αστέρα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Τασουλής, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Σουάρεθ, Βαλιέντε, Μπελόκ, Ριέρα, Αλί Μπαμπά, Κρέσπι, Μπαράλες.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Ροζ, Δεληζήσης, Σάκιτς, Ματίγια, Σάσα, Μπερτόγλιο, Σίλβα, Ματέο Γκαρσία, Μάνος.