Κύπελλο Ελλάδας: Στα προημιτελικά χωρίς να “ιδρώσει” ο ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ

Κέρδισε στην Τούμπα την Καλαμάτα με 2-0

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 2-0 την Καλαμάτα στην Τούμπα και πανηγύρισε την πρόκριση του στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας.

Ο ΠΑΟΚ που είχε και κερδίσει και στην Καλαμάτα με 2-0, στην επόμενη φάση της διοργάνωσης θα αναμετρηθεί με τον νικητή της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Βόλος.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν ο Μπράντον Τόμας που πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Τελευταία φορά που πέτυχε ο Τόμας δύο γκολ ήταν 10 Ιουνίου 2017 με τη φανέλα της Μαγιόρκα κόντρα στη Χετάφε.

“Καθάρισε” από νωρίς

Ο ΠΑΟΚ άνοιξε νωρίς το σκορ, μόλις στο 11′. Ωραία επίθεση του ΠΑΟΚ από τα αριστερά, ο Νάρεϊ πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και με άνεση έστρωσε στον Τόμας, ο οποίος με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους και πάλι με τον Μπράντον Τόμας. Αυτή τη φορά ο Μπίσεσβαρ έκανε την μπαλιά τρύπα από τον άξονα και ο φορ του Δικεφάλου με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζ. Ζίβκοβιτς, Σάστρε (63’ Λύρατζης/72’ Σελιμάι), Κάργας, Νάσμπεργκ, Βιεϊρίνια, Ντάντας, Σβαμπ, Νάρεϊ (63’ Α. Ζίβκοβιτς), Μπίσεσβαρ (72’ Τζίμας), Φιλίπε Σοάρες (31’ Ρικάρντο), Μπράντον.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Μέντες, Μπακαγιόκο, Λουπάνο, Ασίγκμπα, Παπατόλιος, Καραγκούνης, Μπενίτες (70’ Βασιλόγιαννης), Μόζερ (84’ Τριανταφυλλάκης), Μαβινγκά, Αρναρέλλης (75’ Τάτος), Μαρκόφσκι (70’ Κωνσταντινόπουλος).

Πηγή φωτογραφίας: Τwitter (ΠΑΕ ΠΑΟΚ)