Ligue 1: Πρώτη ήττα για την Παρί Σεν Ζερμέν του Μέσι

Παρί Σεν Ζερμέν

Οι Παριζιάνοι δεν έκαναν ούτε ένα σουτ στην εστία

Η Παρί Σεν Ζερμέν αγωνίστηκε με όλα τα αστέρια της στην επίθεση, όμως η Ρεν την κράτησε χωρίς σουτ στην εστία και την ανάγκασε στην πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα (2-0) έπειτα από οχτώ σερί νίκες.

Ο προπονητής των Παριζιάνων Μαουρίσιο Ποτσετίνο τους έβαλε… όλους μέσα – Μέσι, Νεϊμάρ, Μπαπέ, Ντι Μαρία – για τον εκτός έδρας αγώνα με την Ρεν, όμως ουδείς τους κατάφερε να κάνει ένα σουτ στον στόχο! Επειτα από 8 νίκες σε ισάριθμα ματς στην Ligue1, η PSG γνώρισε την ήττα στο πρωτάθλημα και αν βαθμολογικά λίγο την απασχολεί καθώς το πρωτάθλημα δεν χάνεται.

Νεϊμάρ και Μπαπέ είχαν φάσεις στο πρώτο μέρος και ο Μέσι ένα εξαιρετικό φάουλ στο οριζόντιο δοκάρι, όμως εκείνη που σκόραρε ήταν η Ρεν. Στην τελευταία φάση του πρώτου 45λεπτου ο Σουλεμανά έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Λαμπόρντ με πλασέ στην κίνηση πέτυχε το 1-0. Στο β’ ημίχρονο θα περίμενε κανείς πως η Παρί θα αντιδράσει όμως και πάλι η ομάδα του Μπρούνο Ζενεσιό ήταν εκείνη που βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα. Αυτή τη φορά ο Λαμπόρντ ήταν δημιουργός και ο Ταΐτ εκτελεστής στο 46’ διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Μέχρι το φινάλε οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν σοβαρά προβλήματα, είδαν γκολ του Μπαπέ να ακυρώνεται μέσω VAR για οφσάιντ, όπως και δικό τους πέναλτι να ακυρώνεται με τον ίδιο τρόπο. Ετσι, το 2-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε, με την Παρί να «κινδυνεύει» να δει την Λανς να την πλησιάζει και την Ρεν να ανεβαίνει – με ματς περισσότερο – στην 4άδα.