“Λύγισε” ο Αρης στο Ισραήλ – Ηττα με 2-0 από την Μακάμπι

Αρης Μακάμπι Τελ Αβίβ

Ιδιαίτερα απαιτητική η ρεβάνς στην Θεσσαλονίκη σε μια εβδομάδα

Δύσκολο έργο έχει μπροστά του ο Αρης ώστε να καταφέρει να περάσει στην επόμενη φάση του Conference League.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης γνώρισε την ήττα με 2-0 στο Ισραήλ από την Μακάμπι Τελ Αβίβ και σε μια εβδομάδα θα πρέπει να δείξει ένα πολύ καλύτερο πρόσωπο ώστε να ανατρέψει το σκορ. Ο Αρης στα τελευταία λεπτά του αγώνα είχε δύο πολύ καλές φάσεις για να μειώσει το σκορ αλλά στάθηκε άτυχος.

Ο ρυθμός ήταν καλός στο ξεκίνημα του αγώνα με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο και να δημιουργήσουν φάσεις για γκολ. Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο 9΄ με τον Κουέστα να κερδίζει τον Κανιτσόφσκι. 10 λεπτά μετά ο Αρης έφτασε κοντά στο γκολ με τον Μαντσίνι να μην καταφέρνει να σκοράρει. Ωστόσο, στο 29΄ η Μακάμπι άνοιξε το σκορ με τον Γιοβάνοβιτς στην αντεπίθεση. Οι “κίτρινοι” άγγιξαν την ισοφάριση στο 44΄ με τον Μαντσίνι να σουτάρει αλλά Πέρετς απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στην επανάληψη ο Αρης δεν είχε το καθαρό μυαλό για να γίνει απειλητικός αντίθετα έκανε πολλά λάθη ανασταλτικά και δέχθηκε φάσεις από την Μακάμπι. Στο 84΄ ο Ζάχαβι έδωσε αέρα δύο γκολ στην ομάδα του κερδίζοντας τον Κουέστα και κάνοντας πιο δύσκολο το έργο του Αρη στη ρεβάνς στο “Κλεάνθης Βικελίδης”. Στο 87΄ και στο 95΄ Ντουκουρέ και Καμάτσο σπατάλησαν δύο μεγάλες φάσεις για να πετύχουν το γκολ που θα έδινε περισσότερες ελπίδες πρόκρισης.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ιβιτς): Πέρετς, Ζεράλδες, Γεϊνί, Σαμπορίτ, Νταβιντζάντα, Μπιτόν (62΄ Ναχμίας), Γκλέιζερ, Φαν Όβερεμ (92΄ Ρίκαν), Κούβας (66΄ Ζάχαβι), Γιοβάνοβιτς (66΄ Περίτσα), Κανιτσόβσκι.

Αρης (Μπούργος): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν (81΄ Ντιόπ), Νταμπό (81΄ Μαζικού), Ντουκουρέ, Μαντσίνι (62΄ Καμάτσο), Ματέο Γκαρσία (51΄ Μανού Γκαρθία), Ιτούρμπε (62΄ Πάλμα), Γκρέι.