Λυτρωτής για τον ΠΑΟΚ ο Ακπομ, κέρδισε με 1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα

Ενα γκολ του Ακπομ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έλυσε τον… γόρδιο δεσμό για τον ΠΑΟΚ που μπήκε νικηφόρα στα πλέι οφ της Super League.

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον ΠΑΣ Γιάννινα με 1-0 με τον Αγγλο επιθετικό να σκοράρει με κεφαλιά και να λυτρώνει την ομάδα του, που ειδικά στο δεύτερο μέρος, αναζήτησε το γκολ.

Μετά το πρώτο μέτριο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός στην επανάληψη. Με τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο έκλεισε τον ΠΑΣ στα καρέ του και σφυροκοπούσε. Εχασε μεγάλες ευκαιρίες, όπως στο 64΄ με Μιτρίτσα και Ζαμπά και στο 70΄ με τρομερό σουτ του Κούρτιτς. Τελικά, το γκολ που τόσο έψαχνε ο Δικέφαλος ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ακπομ με κεφαλιά.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο ΠΑΣ Γιάννινα έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Περέα.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Σίντκλεϊ, Μιχαηλίδης (17΄ Κρέσπο), Μιχάι, Σάστρες Κούρτιτς, Σοάρες (46΄ Μιτρίτσα), Μπίσεσβαρ (73΄ Ζίβκοβιτς), Μουργκ (46΄ Σβαμπ), Ζαμπά, Τσόλακ (66΄ Τσόλακ).

ΠΑΣ Γιάννινα: Λοντίγκιν, Οικονομόπουλο, Γκαρντάφσκι, Κάργα, Εραμούσπε, Στάνκο, Ντομίνγκεθ, Σνάιντερ, Μπρένερ (73΄ Λώλης), Περέα, Μορέιρα (85΄ Παντελάκης).