Με το… αριστερό ο Αρης – Ηττα από Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο (2-0)

Αρης Παναθηναϊκός

Δεν κατάφεραν να είναι απειλητικοί

Ασχημο ξεκίνημα στο 2022 έκανε ο Αρης που στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Super League γνώρισε την ήττα με 2-0 στη Λεωφόρο από τον Παναθηναϊκό.

Ο Αρης δεν κατόρθωσε να κάνει το παιχνίδι του, έμεινε μακριά από την εστία των “πράσινων” και είχε μόνο μια πολύ καλή ευκαιρία στο 90λεπτο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και επιθετικά και προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ. Το πέτυχαν στο 14΄ με τον Παλάσιος να νικά τον Κουέστα με διπλή προσπάθεια. Μέχρι και το 35΄ του αγώνα, ο Παναθηναϊκός είχε τα ηνία, αλλά ο Αρης στα τελευταία λεπτά έδειξε καλύτερα στοιχεία. Μάλιστα, στο 40΄ άγγιξε την ισοφάριση αλλά η κεφαλιά του Μπεναλουάν σταμάτησε στο δοκάρι.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, και συγκεκριμένα στο 50΄, ο Παναθηναϊκός απάντησε στα δοκάρια με τον Αϊτόρ. Οι “κίτρινοι” δεν κατόρθωσαν στο υπόλοιπο παιχνίδι να φτάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία και στο 83΄ ήρθε και το δεύτερο τέρμα με Αϊτόρ.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ (83΄ Κώτσιρας), Αλεξανδρόπουλος, Βιγιαφάνιες, Λούντκβιστ (83΄ Βιτάλ), Αϊτόρ, Μακέντα (79΄ Ιωαννίδης), Παλάσιος (92΄ Χατζηθεοδωρίδης).

Αρης (Ακης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν (83΄ Σάκιτς), Μπεναλουάλ, Μπράμπετς, Γκάνεα (50΄ Μπερτόγλιο), Τζέγκο, Εντιαγέ (83΄ Χαΐροβιτς), Σάσα, Ιτούρμπε (62΄ Μάνος), Λόπεθ, Λούμορ.