Μέγας ΠΑΟΚ πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος – “Χρυσός” σκόρερ ο Τσόλακ

ΠΑΟΚ Ολυμπιακός

Αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Ολυμπιακό στο Φάληρο

Για πέμπτη φορά τα τελευταία έξι χρόνια ο ΠΑΟΚ θα δώσει το παρών στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος και θα διεκδικήσει το ένατο τρόπαιο στην ιστορία του.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης απέσπασε ισοπαλία 1-1 στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” από τον Ολυμπιακό και συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα πήρε το εισιτήριο για τον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό. Μεγάλος πρωταγωνιστής και σκόρερ ήταν ο Τσόλακ που ήρθε από τον πάγκο και τρία λεπτά μετά την είσοδό του σημείωσε το τέρμα της πρόκρισης.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό, είχε πολύ καλό ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες αλλά το γκολ να μην έρχεται. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με πέναλτι λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρος της παράτασης, αλλά ο ήρωας Τσόλακ ήρθε από τον πάγκο και σημείωσε το “χρυσό” τέρμα για τον “Δικέφαλου του Βορρά”.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ακολούθησε το πλάνο που είχε καταστρώσει ο Ραζβαν Λουτσέκσου, κλείνοντας τους χώρους στο δεύτερο μισό του γηπέδου και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους. Ο Ολυμπιακός είχε τη μεγαλύτερη φάση στο πρώτο 45λεπτο με τον Μασούρα, λίγο πριν την ανάπαυλα.

Το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Ο “Δικέφαλος” ήταν πιο κινητικός και επιθετικός και δημιούργησε φάσεις για να ανοίξει στο σκορ, αρχικά στο 66΄ με τον Μιτρίτσα και εν συνεχεία στο 72΄ με τον Λύρατζη, με τον Βατσλίκ να λέει “όχι”. Οι φάσεις αυτές έβαλαν “φωτιά” στον αγώνα, με τον Ολυμπιακό να απαντά με δικές του ευκαιρίες και τον Πασχαλάκη να βρίσκεται σε καίριο σημείο. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχασε άλλες δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 83΄ και στο 85΄ με τους Σοάρες και Μιτρίτσα, με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να κάνει σωτήριες επεμβάσεις.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και στο 105΄ ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ελ Αραμπί από τον Πασχαλάκη, με τον επιθετικό των γηπεδούχων να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ευστοχεί, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Λουτσέσκου έριξε στα τελευταία 15 λεπτά τον Τσόλακ από τον πάγκο κι αυτός στο 108΄ με ωραίο τελείωμα μετά από προσπάθεια του Ολιβέιρα ισοφάρισε σε 1-1 και έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (111΄ Βρουσάι), Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (111΄ Κουντέ), Μ. Καμαρά (61΄ Καρβάλιο), Μασούρας (87΄ Βαλμπουενά), Ροντρίγκες (75΄ Α. Καμαρά), Τικίνιο (75΄ Ελ Αραμπί).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ, Αουγκούστο (89΄ Σβαμπ), Κούρτιτς, Μπίσεσβαρ (46΄ Σοάρες, 116΄ Τσόλακ), Μουργκ (62΄ Μιτρίτσα, 89΄ Τέιλορ), Α. Ζίβκοβιτς, Άκπομ (72΄ Ολιβέρα).