Μετριότατη εμφάνιση και τυχερός βαθμός για την Ελλάδα, 1-1 με την Γεωργία

Ελλάδα Γεωργία

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στο βαθμό στην Ισπανία

H Ελλάδα δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στη ισοπαλία που πήρε στη Γρανάδα, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 με την Γεωργία στο γήπεδο της Τούμπας, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρουσίασε ένα μετριότατο πρόσωπο και ίσως θα πρέπει να νιώθουμε τυχεροί για το βαθμό της ισοπαλίας.

Η Εθνική ομάδα έκανε ενθαρρυντικό ξεκίνημα και στο πρώτο 20επτο ήταν πιο απειλητική. Εχασε μια καλή ευκαιρία με τον Φορτούνη κι έδειξε να ελέγχει την κατάσταση. Οι φιλοξενούμενοι σταδιακά βρήκαν τα πατήματά τους και κλείνοντας την άμυνα έβγαλαν χωρίς προβλήματα το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η Ελλάδα έμοιαζε να είναι χαμένη στο γήπεδο, χωρίς καθαρό μυαλό κι έμενε πολύ μακριά από την αντίπαλη εστία. Στο 76΄ η τύχη ήταν στο πλευρό της Ελλάδας αφού από μια σέντρα του Λημνιού ο Κακαμπάτζε άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, η Γεωργία έφερε το ματς στα ίσα με σουτ του Κβαρατσκέλια στο 78΄. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, ο Βλαχοδήμος έκανε μεγάλη επέμβαση διατηρώντας το 1-1 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα

Ελλάδα (Τζον Φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Τζαβέλλας, Παπαδόπουλος, Μπακάκης (42΄ Μαυρίας), Γιαννούλης, Ζέκα, Μπουχαλάκης, Μπακασέτας (71΄ Γιακουμάκης), Φορτούνης, Τζόλης (46΄ Λημνιός), Παυλίδης (71΄ Μασούρας).

Γεωργία (Βίλι Σανιόλ): Λόρια, Κακαμπάτζε, Ντβάλι, Κάσια, Γκιορμπελίτζε, Κανκάβα, Αμπουργιανιά (74′ Γκβίλια), Λομπχανίτζε, Κιτεϊσβίλι, Κβαρατσκέλια, Ζιζβιβάτζε (63΄ Κβιλιτάια).

Φωτογραφία: Motionteam.gr