Μουντιάλ 2022: Η Σαουδική Αραβία… σόκαρε την Αργεντινή του Μέσι (2-1)

Μουντιάλ

Με μία έκπληξη μεγατόνων ξεκίνησε η αγωνιστική δράση

Με μία έκπληξη μεγατόνων ξεκίνησε η αγωνιστική δράση σήμερα στο Μουντιάλ με την Σαουδική Αραβία να κερδίζει με 2-1 την Αργεντινή, ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του κυπέλλου.

Η Αργεντινή αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τον Μέσι τελικά γνώρισε την ήττα με τους Άραβες να κάνουν την ολική ανατροπή μόλις σε πέντε λεπτά. Αυτή είναι η πρώτη ήττα της «αλμπισελέστε» μετά από ένα σερί 33 αγώνων, αλλά και η πρώτη σε πρεμιέρα Μουντιάλ μετά το 1990.

Ανοιξε νωρίς το σκορ

Η Αργεντινή ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις την αναμέτρηση. Και αυτό γιατί μόλις στο 10′ άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση του πέναλτι του Μέσι. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Σαουδικής Αραβίας έφεραν τα πάνω κάτω. Στο 48΄ο Σαλέχ Αλ Σέχρι ισοφάρισε σε 1-1 και στο 53΄ ο Σαλέμ Αλ Νταουσάρι διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Η ομάδα του Σκαλόνι ήταν σοκαρισμένη και σιγά-σιγά προσπαθούσε να αντιδράσει, αλλά οι αντίπαλοι αμύνονταν σωστά. Στο 63’ ο Ταλιαφίκο από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αλ Οβάις, ενώ στο 69’ η κεφαλιά του Λαουτάρο Μαρτίνες δεν βρήκε στόχο. Στο 72’ ο Ντι Μαρία έκανε το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας της Σαουδικής Αραβίας μπλόκαρε.

Η εκτέλεση φάουλ του Μέσι στο 81’ δεν βρήκε στόχο, ενώ ο Αλ Οβάις επενέβη στην κεφαλιά του Μέσι από σέντρα του Ντι Μαρία στο 84’.

Οσο περνούσε ο χρόνος, οι προσπάθειες της Αργεντινής γίνονταν απέλπιδες, ενώ οι Σαουδάραβες πάλευαν με νύχια και με δόντια να κρατήσουν την ιστορική νίκη. Στα τελευταία λεπτά ο Αλ Σαχρανί έπεσε άσχημα στον αγωνιστικό χώρο μετά από σύγκρουση με τον τερματοφύλακά του, προκαλώντας ανησυχία. Ωστόσο είχε τις αισθήσεις του, αλλά έγινε αλλαγή.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Άλβαρες με κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αλ Οβάις.

Αργεντινή (Λιονέλ Σκαλόνι): Μαρτίνες, Ταλιάφικο (70’ Ακούνια), Ρομέρο (59’ Φερνάντες), Μολίνα, Οταμέντι, Ντε Πολ, Παρέδες (59’ Άλβαρες), Πάπου Γκόμες (59’ Λισάνδρο Μαρτίνες), Ντι Μαρία, Μέσι, Λαουτάρο Μαρτίνες.

Σαουδική Αραβία (Ερβέ Ρενάρ): Αλ Οβάις, Αλ Μπουλαγί, Αμπντουλχαμίντ, Αλ Σαχρανί (90+9’ Αλ Μπρεΐκ), Αλ Ταμπακτί, Αλ Μαλκί, Αλ Νταουσαρί, Αλ Σεχρί (78’ Αλ Γκανάμ), Κάνο, Αλ Φαράζ (45+5’ Αλ Αμπέντ/ 88’ Αλ Αμρί), Αλ Μπρικάν (89’ Ασίρι).

Πηγή φωτογραφίας: Facebook (FIFA WORLD CUP)