Μουντιάλ 2022: Εσκισε στην πρεμιέρα της η Αγγλία – Κατατρόπωσε το Ιράν με 6-2

Μουντιάλ Αγγλία

Η δεύτερη μεγαλύτερη νίκη της σε ματς τελικής φάσης παγκοσμίου κυπέλλου

Την δεύτερη μεγαλύτερη νίκη της σε ματς παγκοσμίου κυπέλλου κατάφερε σήμερα (21/11) στην πρεμιέρα της στο Μουντιάλ 2022 η εθνική της Αγγλίας, η οποία νίκησε το Ιράν με 6-2.

Μουντιάλ 2022: Η Αγγλία «άγγιξε» το απόλυτο ρεκόρ της με την νίκη απέναντι στο Ιράν, το οποίο είχε σημειωθεί στην προηγούμενη διοργάνωση, καθώς το 2018 στη Ρωσία είχαν νικήσει 6-1 τον Παναμά.

Πριν από αυτόν τον αγώνα, όμως, η μοναδική φορά που είχαν καταφέρει να σημειώσουν τουλάχιστον τέσσερα γκολ ήταν στον τελικό του 1966 και μάλιστα στην παράταση, όταν επικράτησαν 4-2 της Δυτικής Γερμανίας.
Στην παράταση είχε κριθεί κι άλλο ένα ματς, στο οποίο η Αγγλία σκόραρε τέσσερις φορές, με αντίπαλο το Βέλγιο το 1954 και σκορ ισόπαλο 4-4.

Εκείνο που καθιστά ιδιαίτερη τη νίκη επί του Ιράν στην πρεμιέρα του Μουντιάλ του Κατάρ είναι ότι για πρώτη φορά η Αγγλία έχει πέντε διαφορετικούς σκόρερ σε ένα ματς: Σακά (2), Μπέλιγχαμ, Στέρλινγκ, Ράσφορντ και Γκρίλις.

Το 2018 στο Νόβγκοροντ τα γκολ εναντίον του Παναμά είχαν πετύχει τρεις: Χάρι Κέιν (3), Στόουνς (2) και Λίνγκαρντ. Στον τελικό του 1966 χατ τρικ είχε πετύχει ο Τζεφ Χαρστ και ένα γκολ ο Πίτερς, ενώ το 1962 εναντίον του Βελγίου δύο γκολ είχε σημειώσει ο θρυλικός Νατ Λόφτχαους και άλλα δύο ο Άιβορ Μπρόουντις.

Πηγή φωτογραφίας: ΑΠΕ-ΜΠΕ