Μουντιάλ 2022: Εξαιρετική η Αγγλία προκρίθηκε στους “4” στο Κατάρ

Η Αγγλία χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα κέρδισε με 3-0 την Σενεγάλη και πανηγύρισε την πρόκριση της στα προημιτελικά του Μουντιάλ που διεξάγεται στο Κατάρ.

Εκεί, το Σάββατο 10 Δεκεμβρίου θα αντιμετωπίσει την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλία για μία θέση στους “4” της διοργάνωσης.

Σκόραρε ο Κέιν

Η Αγγλία άνοιξε το σκορ στην πρώτη μεγάλη φάση της στο ματς στο 38′. Ο Μπέλιγχαμ τρύπησε την άμυνα της Σενεγάλης από τα αριστερά με κάθετη κίνηση μετά από πάσα του Κέιν, για να γυρίσει στο ύψος του πέναλτι στον Χέντερσον και τον μέσο της Λίβερπουλ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με ψύχραιμο πλασέ.

Η Σενεγάλη έψαχνε την ισοφάριση και η Αγγλία την τιμώρησε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τα τρία λιοντάρια να βγάζουν πολύ γρήγορη κόντρα με τον Μπέλιγχαμ και τον Φόντεν να βρίσκει με εξαιρετική πάσα τον Κέιν, για να νικήσει με δυνατό σουτ τον Μεντί και να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 57′, ο Φόντεν έκανε επέλαση από τα αριστερά και γύρισε υπέροχα τη μπάλα στο πρώτο δοκάρι, με τον Σακά να τσιμπάει τη μπάλα απέναντι στον Μεντί και να γράφει το 3-0 για τα τρία λιοντάρια.

ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς (77′ Ντάιερ), Μαγκουάιρ, Σο, Χέντερσον (82′ Φίλιπς), Ράις, Μπέλιγχαμ (76′ Μάουντ), Σακά (65′ Ράσφορντ), Κέιν, Φόντεν (65′ Γκρίλις)

ΣΕΝΕΓΑΛΗ: Μεντί, Σαμπαλί, Κουλιμπαλί, Ντιαλό, Γιάκομπς (85′ Μπαλό-Τουρέ), Σις (46′ Γκουέιγ), Μεντί, Ντιατά (46′ Ματάρ Σαρ), Εντιαγέ (46′ Ντιένγκ), Ισμαΐλα Σαρ, Ντιά (72′ Ντιεντιού)