Μουντιάλ 2022: «Φωτιά» στον όμιλο της Εθνικής έβαλε η Σουηδία

Η Σουηδία επικράτησε με σκορ 2-1 εντός έδρας της Ισπανίας και πέρασε στην κορυφή του Β΄ομίλου όπου μετέχει και η Εθνική Ελλάδος, φτάνοντας τους εννέα βαθμούς, αφήνοντας δεύτερους τους «φούριας ρόχας» που παραμένουν στους επτά.

Το Κόσοβο μετά τη σημερινή του νίκη επί της Γεωργίας νωρίτερα με σκορ 1-0, βρίσκεται στην τρίτη θέση της βαθμολογία με τρεις βαθμούς, ενώ ακολουθούν η Ελλάδα με δύο και η Γεωργία με έναν.

Το παιχνίδι είχε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα όπου σημειώθηκαν δύο γκολ μέσα σε ένα λεπτό για να γίνει το 1-1, και τους γηπεδούχους τελικά να παίρνουν τη νίκη με το τέρμα του Κλάεσον στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με έναν απίστευτο ρυθμό και την Ισπανία μόλις στο 5′ να ανοίγει το σκορ, χάρη στο τέρμα του Κάρλος Σολέρ, ο οποίος μάλιστα πραγματοποίησε και το ντεμπούτο του. Ο μέσος της Βαλένθια βρέθηκε στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, μετά την έξυπνη πάσα του Ζόρντι Άλμπα και με πλασέ από κοντά έγραψε το 0-1. Οι «φόυριας ρόχας» όμως πρόλαβαν να χαρούν κυριολεκτικά για δευτερόλεπτά. Αφού αμέσως μετά τη σέντρα έγινε ένα λάθος στην άμυνα, ο Ισάκ το εκμεταλλεύθηκε και με ένα πολύ όμορφο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 1-1. Ο ρυθμός έπεσε στο υπόλοιπο του ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για τους Σουηδούς που έκαναν το 2-1 με τον Κλάεσον στο 57ο λεπτό. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα βρέθηκε στα αριστερά, ο Κουλουσέφσκι έκανε το γύρισμα και μέσος των γηπεδούχων ύστερα από ένα κοντρόλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σιμόν δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Η Ισπανία όπως ήταν λογικό πίεσε στον χρόνο που απέμενε για να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, όμως είτε τα σουτ της περνούσαν άουτ, είτε έπεφταν πάνω στον πολύ καλό και σταθερό Ρόμπιν Όλσεν ο οποίος πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση.