Μουντιάλ 2022: Θρίαμβος της Κροατίας στα πέναλτι – Απέκλεισε τη Βραζιλία

Μουντιάλ 2022 Κροατία Βραζιλία

“Σκόνταψαν” στα προημιτελικά οι Βραζιλιάνοι

Στο… καναβάτσο, έριξε η Κροατία τη Βραζιλία και την έστειλε στο σπίτι σας στη διαδικασία των πέναλτι, παίρνοντας το “εισιτήριο” για τους ημιτελικούς του Μουντιάλ 2022.

Η Κροατία έκανε ξανά το «θαύμα» της αποκλείοντας στα πέναλτι τη Βραζιλία με 4-2 (0-0 κ.α. και 1-1 στην παρ.) και προκρίθηκε για δεύτερη σερί φορά στους ημιτελικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα, οι ποδοσφαιριστές της «Χρβάτσκα», κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 117’ με τον Πέτκοβιτς, το υπέροχο γκολ που σημείωσε στο 105’+1’ ο Νεϊμάρ Τζούνιορ και με ήρωα (ξανά) τον Λιβάκοβιτς στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι, πήραν ακόμη μία τεράστια πρόκριση, στέλνοντας τη «σελεσάο» για άλλη μία διοργάνωση στο… σπίτι της από πολύ νωρίς.

Στην παράταση οι Κροάτες έχασαν την πρώτη σημαντική ευκαιρία στο 103’ όμως το πλασέ του Μπρόζοβιτς από καλή θέση έφυγε πολύ πάνω απ’ τα δοκάρια του Άλισον.

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα, δεν σημειώθηκε κάποιο τέρμα και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, οι Βραζιλιάνοι έφτασαν στο γκολ που κυνηγούσαν απεγνωσμένα απ’ το ξεκίνημα του ματς, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Νεϊμάρ.

Ο σούπερ σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν έκανε μία φανταστική ενέργεια, αλλάζοντας αστραπιαία την μπάλα πρώτα με τον Ροντρίγο και μετά τον Πακετά κι αφού πέρασε και τον Λιβάκοβιτς έκανε το 1-0 για τη «σελεσάο».

Ο Νεϊμάρ παράλληλα “έγραψε” ιστορία καθώς  ισοφάρισε το ρεκόρ του -θρύλου της Βραζιλίας- Πελέ με 77 γκολ στην εθνική ομάδα, το οποίο κατείχε ο «βασιλιάς» για 51 χρόνια.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η FIFA αναγνωρίζει το ρεκόρ, αλλά η ομοσπονδία ποδοσφαίρου της Βραζιλίας και ο Πελέ δεν θα το κάνουν, επειδή αναφέρουν ότι σημείωσε 95 γκολ.

Η Βραζιλία επέλεξε να «καθίσει» πάνω στο γκολ του Νεϊμάρ, άρχισε να δίνει μέτρα στους Κροάτες και το «πλήρωσε» από δύο αλλαγές του Ζλάτκο Ντάλιτς. Στο 117’ ο Όρσιτς βρηκε χώρο και γύρισε την μπάλα προς το Πέτκοβιτς, ο οποίος πλάσαρε με τη μία και ισοφάρισε σε 1-1 (η προσπάθειά του κόντραρε πάνω στον Μαρκίνιος κι άλλαξε πορεία).

Στη διαδικασία των πέναλτι οι Κροάτες είχαν το… know how απ’ τις σερί προκρίσεις τους (τέσσερις συνολικά σε δύο διοργανώσεις) από την άσπρη βούλα. Ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε το πρώτο πέναλτι του Ροντρίγο, ο Μαρκίνιος σημάδεψε στο δοκάρι και οι Κροάτες που μέτρησαν «4 στα 4» στις δικές τους εκτελέσεις έγιναν η πρώτη ομάδα που έκλεισε θέση για τους ημιτελικούς, περιμένοντας να μάθει απόψε τον αντίπαλό της από το νικητή του ζευγαριού Ολλανδία-Αργεντινή.