Μουντιάλ 2022: Τρίτη στον κόσμο η εκπληκτική Κροατία (ΒΙΝΤΕΟ)

Μουντιάλ

Κέρδισε το Μαρόκο με 2-1 στον μικρό τελικό

Η Κροατία κέρδισε με 2-1 το Μαρόκο και κατέκτησε την τρίτη θέση στο Μουντιάλ που διεξάγεται στο Κατάρ και ολοκληρώνεται αύριο (18/12) με τον μεγάλο τελικό ανάμεσα στην Αργεντινή και την Γαλλία.

Έτσι, η Κροατία πανηγύρισε για δεύτερη φορά στην ιστορία της το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο κύπελλο μετά το μακρινό 1998. Από την πλευρά του Μαρόκο με την συμμετοχή του στον μικρό τελικό έγραψε ιστορία πραγματοποιώντας την καλύτερη ως τώρα πορεία του. Μάλιστα, το Μαρόκο είναι η μοναδική αφρικανική ομάδα που το έχει καταφέρει αυτό.

Τα φανταστικά τέρματα των Γιόσκο Γκβάρντιολ και Μίσλαβ Όρσιτς στο 7′ και στο 42΄αντίστοιχα έδωσαν τη νίκη στους Ευρωπαίους απέναντι στην καλύτερη αφρικανική ομάδα στην ιστορία των τουρνουά, που περιορίστηκε στο γκολ του Ασράφ Νταρί στο 9′ και σε ακόμα μία καλή εμφάνιση.

Από νωρίς τα δύο γκολ

Στην πρώτη αξιόλογη φάση στο ματς οι Κροάτες πήραν προβάδισμα στο 7΄ με την κεφαλιά-ψαράκι του Γκβάρντιολ μετά από την «κομπίνα» που έκαναν στο φάουλ που εκτέλεσε ο Μόντριτς (στα 37 του χρόνια έπαιξε και στα 7 ματα της Κροατίας στο Κατάρ) και βρήκε τον Πέρισιτς κι ο τελευταίος με το κεφάλι έδωσε την ευκαιρία στον 20χρονο κεντρικό αμυντικό να σκοράρει για πρώτη φορά στη διοργάνωση.

Η «απάντηση» των Μαροκινών ήταν άμεση. Δύο λεπτά μετά το γκολ του στόπερ της Λειψίας, ήταν η σειρά του Ντάρι να νικήσει από πολύ κοντά τον Λιβάκοβιτς, ο οποίος αιφνιδιάστηκε μετά την κεφαλιά προς τα πίσω του Μάγερ, στην προσπάθειά του ν΄ απομακρύνει τη μπάλα μετά το φάουλ που εκτέλεσαν οι Αφρικανοί.

Στο 18΄ η κεφαλιά του Κράμαριτς κατέληξε στην αγκαλιά του Μπόνο. Ο γκολκίπερ της Σεβίλης έκανε σωτήρια επέμβαση στο συρτό σουτ του Μόντριτς, στο 24΄ και στην εξέλιξη της φάσης δεν επέτρεψε στον Λιβάγια να σκοράρει από πολύ κοντά (απομάκρυνε σωτήρια με το χέρι την μπάλα πριν αυτή φτάσει στα πόδια του άλλοτε επιθετικού της ΑΕΚ).

Το Μαρόκο απείλησε στο 29΄, με τον Χακίμι να βγάζει τη σέντρα από δεξιά και τον Εν Νεσίρι να βρίσκεται ένα βήμα πιο μπροστά από την πορεία της μπάλας, χάνοντας έτσι μοναδική ευκαιρία για το 2-1.

Τελικά, τρία λεπτά πριν από το 45΄, ο Όρσιτς με εξαιρετικό τελείωμα, μετά από πάσα του Λιβάγια, πέτυχε ένα από τα πιο όμορφα γκολ του Μουντιάλ κι έδωσε ξανά προβάδισμα στην «Χρβάτσκα».

Το β΄ μέρος ξεκίνησε με τους Κροάτες ν΄ απειλούν πρώτοι, στο 47ο λεπτό. Το σουτ του Όρσιτς, όμως, μέσα από την περιοχή βρήκε στο σώμα αμυντικού του Μαρόκου κι έφυγε κόρνερ.

Μέχρι το 75ο λεπτό δεν υπήρχαν φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Η ομάδα του Ντάλιτς κρατούσε σχετικά εύκολα μακριά από την περιοχή της τους Αφρικανούς, ωστόσο, 15 λεπτά πριν το 90΄ ο Εν Νεσίσρι νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Λιβάκοβιτς, ο οποίος έκανε σωτήρια επέμβαση στο σουτ του επιθετικού της Σεβίλης.

Στο 87΄ ο Κόβασιτς απέτυχε να «κλειδώσει» τη νίκη της ομάδας του, όταν αστόχησε απέναντι από τον Μπόνο.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Λιβάκοβιτς, Στάνισιτς, Σούταλο, Γκβάρντιολ, Όρσιτς (90+5′ Γιάκιτς), Μάγερ (66′ Πάσαλιτς), Μόντριτς, Κόβατσιτς, Πέρισιτς, Λιβάγια (66′ Πέτκοβιτς), Κράμαριτς (61′ Βλάσιτς).

ΜΑΡΟΚΟ: Μπόνο, Χακίμι, Νταρί (64′ Μπενούν), Ελ Γιαμίκ (68′ Αμαλάχ), Ατιάτ Αλάχ, Σαμπιρί (46′ Σαΐρ), Αμραμπάτ, Ελ Κανούς (56′ Ουναχί), Ζιγές, Εν Νεσιρί, Μπουφάλ (64′ Ζαρουρί)

Πηγή φωτογραφίας: Facebook (FIFA World Cup)