Nations League: Αριστα η Ελλάδα στο Κόσοβο, κέρδισε με 1-0

Το “2 στα 2” έκανε η Εθνική μας ομάδα στον όμιλο της γ΄ κατηγορίας του Nations League.

Η Ελλάδα κέρδισε με 1-0 στην Πρίστινα το Κόσοβο και πλέον είναι το μεγάλο φαβορί γα την κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα εκτός από το πρώτο δεκάλεπτο, είχε τον έλεγχο και έφτασε στη νίκη με σοβαρή εμφάνιση και σκόρερ τον Μπακασέτα.

Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε στο Κόσοβο που “πατούσε” καλύτερα στο γήπεδο και έχασε πολύ καλή ευκαιρία με τον Ζένελι. Σταδιακά, η Ελλάδα άρχισε να βρίσκει ρυθμό, περιόρισε τους κινδύνους και κυκλοφόρησε την μπάλα. Στο 36΄ το σκορ άνοιξε για την Εθνική μας όταν ο Μάνταλος βρήκε τον Μπακασέτα που με ένα πολύ όμορφο σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 0-1.

Το δεύτερο μέρος άνηκε στην Ελλάδα που δημιούργησε τις προϋποθέσεις για δεύτερο γκολ. Στο 53΄ είχε δοκάρι με τον Μασούρα έπειτα από σέντρα, ενώ στο 63΄ ο Μπάλντοκ έχασε μεγάλη ευκαιρία. Στο 72΄ οι γηπεδούχοι έχασαν με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Αλίτι, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε και ο τερματοφύλακας Μούριτς που ακούμπησε την μπάλα με το χέρι εκτός περιοχής.

ΚΟΣΟΒΟ: Μούριτς, Λ. Καστράτι, Ραχμάνι, Κριεζίου, Αλίτι, Λοσάι, Φαζλίζι, Ζεγκρόβα, Ζενέλι, Ρασίτσα, Μουρίτσι.

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Μπάλντοκ, Τσιμίκας, Κουρμπέλης (56΄ Σιώπης), Μάνταλος (86΄ Μπουχαλάκης), Μπακασέτας, Λημνιός, Μασούρας (78΄ Δουβίκας), Γιακουμάκης (56΄ Παυλίδης).