Nations League: Ηττα από την Κύπρο για την… αδιάφορη Εθνική Ομάδα (1-0)

Εθνική ομάδα

Για την 5η αγωνιστική της διοργάνωσης

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι η Εθνική μας ομάδα γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Κύπρο για την πέμπτη αγωνιστική του UEFA Nations League.

Αυτό μάλιστα, ήταν το πρώτο χαμένο ματς για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα και για την αντίπαλη ομάδα το πρώτο που πανηγύρισε.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχει ήδη προβιβαστεί στη δεύτερη κατηγορία του Nations League, ενώ έχει σίγουρα μια θέση στα μπαράζ για το Euro 2024.

Ανοιξε νωρίς το σκορ η Κύπρος

Στο 18΄η Κύπρος άνοιξε το σκορ. Ωραία κάθετη πάσα προς τον Τζιωνή στην πλάτη του Μαυροπάνου, ο οποίος έκανε το πλασέ και νίκησε τον Βλαχοδήμο. Αυτό ήταν το πρώτο τέρμα που δέχτηκε η Ελλάδα στον όμιλο μετά από πέντε ματς.

Στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική είχε δύο πολύ καλές στιγμές για να σκοράρει με τους Δουβίκα και Πέλκα, αλλά τις σπατάλησε, ενώ η άμυνα άφησε πολλές φορές εκτεθειμένο τον Βλαχοδήμο.

Συγκεκριμένα, στο 21΄ η ελληνική ομάδα έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση. Εγινε η παράλληλη μπαλιά προς τον Πέλκα ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το πλασέ με τον Παναγή να διώχνει με το πόδι σε κόρνερ.

Στο 4΄η Ελλάδα έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Τσιμίκας πήρε την προσπάθεια και τη σέντρα από τα αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, ο Μασούρας γύρισε παράλληλα προς τον Δουβίκα ο οποίος σε κενή εστία προσπάθεια με κεφαλιά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα αλλά αυτή δεν ήταν καλή με αποτέλεσμα αυτή να φύγει εκτός εστίας.

Δοκάρι με τον Φούντα

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 63′ η Εθνική μας ομάδα ήταν αυτή που δημιούργησε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Σε κόρνερ από τα αριστερά η μπάλα έφτασε στον Μπουχαλάκη, αυτός έκανε πάσα με κεφαλιά προς τον Φούντα που έπιασε το βολέ, η μπάλα είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα, όμως ο Παναγή έβαλε τα χέρια του και έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της Κύπρου.

Στο 72′ ο Φώτης Ιωαννίδης κυνήγησε ένα γύρισμα προς τον Παναγή, μπήκε στην πορεία της μπάλας, έκανε το πλασέ με τον γκολκίπερ της Κύπρου να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ. Δεκαπέντε λεπτά αργότερα στο 87΄η ελληνική ομάδα σκόραρε όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

ΚΥΠΡΟΣ: Παναγή, Ανδρέου, Ρομπέργκ, Κατελάρης, Ιωάννου (76′ Αντωνιάδης), Κυριακού, Κάστανος (76′ Γκόγκιτς), Αρτυματάς, Λοΐζου (58′ Χαραλάμπους), Σωτηρίου (76′ Κακουλή), Τζιωνής (64′ Καρώ).

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Σιώπης (46′ Μπουχαλάκης), Κουρμπέλης (78′ Αλεξανδρόπουλος), Μπακασέτας (57′ Ιωαννίδης), Πέλκας (78′ Χατζηγιοβάνης), Δουβίκας (46′ Φούντας), Μασούρας.

Πηγή φωτογραφιών: Twitter (Εthniki Omada)