«Ντόρτια» του εκπληκτικού ΠΑΟΚ στην Τούμπα

ΑΚΠΟΜ, ΠΑΟΚ

Κέρδισε με 4-0 τον ΟΦΗ

Με ένα εκπληκτικό 2ο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του ΟΦΗ και να επικρατήσει με 4-0 για την 23η αγωνιστική της Super Leage 1 στο γήπεδο της Τούμπας.

Ο “Δικέφαλος” πάτησε γκάζι από το 45′ και μετά και καθάρισε το παιχνίδι με συνοπτικές διαδικασίες έχοντας και πάλι σε απόσταση αναπνοής τον προπορευόμενο Ολυμπιακό, τον οποίο περιμένει στην Τούμπα σε δύο Κυριακές για το ντέρμπι των ντέρμπι.

Ο Αμπέλ Φερέιρα επανέφερε στην αρχική ενδεκάδα τον Ακπομ αντί του Σφιντέρσκι, ενώ επανήλθε στο αρχικό σχήμα για πρώτη φορά έπειτα από καιρό λόγω τραυματισμού και ο Ελ Καντουρί. Η εικόνα του Δικεφάλου ωστόσο στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν ικανοποιητική μολονότι είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Η ομάδα του Φερέιρα ήταν υποτονική, δίχως ένταση στο παιχνίδι της. Εξ ου και το 0-0 του α’ ημιχρόνου.

Σαν να γύρισε όμως ένας διακόπτης και στο β’ ημίχρονο ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε πολύ διαφορετικός, σαφώς ανώτερος, με διάθεση και πολλά τρεξίματα. Και γρήγορα πήρε αυτό που διεκδίκησε κι αυτό που του άξιζε βάσει της εικόνας του στο γήπεδο. Αρχικά στο 50′ με ωραίο σουτ του Ακπομ που πήρε το ριμπάουντ έπειτα από το χαμένο πέναλτι του Μπίσεσβαρ (ανατροπή του Λημνιού από τον Μπράουν), το οποίο απέκρουσε ο Σωτηρίου, ο Δικέφαλος άνοιξε το σκορ (1-0).

Κι ακολούθησε ομοβροντία από γκολ. Στο 60′, έπειτα από νέο πέναλτι που κέρδισε ο Λάμπρου από τον Κ. Γιαννούλη, ο οποίος τον τράβηξε, ο Ακπομ ήταν εύστοχος πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Στο 66′ ο Λάμπρου επιβεβαίωσε την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται σκοράροντας με κεφαλιά μέσα από την περιοχή και δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση του ΠΑΟΚ.

Το καταπληκτικό γκολ που πέτυχε ο Ντόουγκλας Αουγκουστο με μακρινό σουτ στο 83′ απογείωσε το κοινό της Τούμπας κι έβαλε φτερά στα πόδια των παικτών του Δικεφάλου ενόψει και της ρεβάνς για το Κύπελλο με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ αλλά και της επερχόμενης μάχης με τον Ολυμπιακό στην Τούμπα σε δύο εβδομάδες.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Δ. Γιαννούλης, Μάτος, Βαρέλα, Ινγκασον, Εσίτι (46′ Μαουρίτσιο), Μίσιτς (74′ Ντόουγκλας Αουγκούστο), Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ, Λάμπρου, Ακπομ.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Κ. Γιαννούλης (90′ Περδίκης), Μπράουν, Νάστος, Βαφέας, Ζοάο Βίκτορ, Νέιρα (46′ Ναμπί), Στάικος, Σεμέδο, Βαζ (82′ Νοικοκυράκης), Μάνος.