Ο Αρης “πλήρωσε” ένα στιγμιαίο λάθος – Κέρδισε αλλά αποκλείστηκε

Αρης Μακάμπι

Δεν κατάφερε να ανατρέψει το σκορ του πρώτου αγώνα

Ο Αρης μπορούσε να πάρει την πρόκριση αλλά το πολύ μέτριο πρώτο ματς και μια αμυντική αδράνεια απόψε στη ρεβάνς του κόστισαν.

Οι “κίτρινοι” κέρδισαν με 2-1 την Μακάμπι Τελ Αβίβ στην Θεσσαλονίκη, αλλά δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το 2-0 του πρώτου αγώνα και αποχαιρέτησαν το Conference League και την Ευρώπη.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η ομάδα του Μπούργος κυνήγησε με… λύσσα τη νίκη με τουλάχιστον δύο γκολ αλλά δεν τα κατάφερε.

Ο Αρης είχε ένα εξαιρετικό 20λεπτο στα μέσα του πρώτου μέρους όπου δημιούργησε ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Στην σπουδαιότερη φάση, στο 25΄, η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πάλμα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι της Μακάμπι.

Το δεύτερο μέρος ήταν χιτσκοκικό. Στο 54΄ ο διαιτητής είδε το πέναλτι που έκαναν οι Ισραηλινοί και παράλληλα έφερε την κόκκινη κάρτα στον Γκλέιζερ. Μετά από αρκετά λεπτά ο Γκρέι εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών για το 1-0. Εχοντας το προβάδισμα και αριθμητικά οι “κίτρινοι” βγήκαν μπροστά αλλά ένα μεγάλο λάθος στην άμυνα έδωσε την ευκαιρία στον Ζάχαβι να κάνει το 1-1 στο 74΄. Ο Αρης ήταν αναγκασμένος να βγει μπροστά αναζητώντας δύο τέρματα για να στείλει το ματς στην παράταση. Στο 81΄ ο Ντουκουρέ έκανε το 2-1 από κοντά ωστόσο το τρίτο τέρμα δεν ήρθε παρά την ασφυκτική πίεση.

Αρης (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν, Ιτούρμπε (68΄ Μανού Γκαρθία), Ντουκουρέ, Νταμπό (68΄ Καμάτσο), Μαντσίνι (78΄ Ματέο Γκαρσία), Πάλμα, Γκρέι.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Βλάνταν Ίβιτς): Πέρετζ, Νιρ Μπιτόν, Γεϊνί, Σαμπορίτ, Ζεράλδες, Φαν Όβερεμ, Γκλέιζερ, Κανιτσόβσκι, Χόζεζ (78΄ Καντίλ), Κουβάς (66΄ Ζάχαβι), Γιοβάνοβιτς (66΄ Γκολάσα).