Ο ΠΑΟΚ «έσπασε» το αήττητο του Ολυμπιακού και κοιτάει τα… αστέρια!

ΠΑΟΚ

Μεγάλη νίκη του δικεφάλου του Βορρά στο «Γ. Καραϊσκάκης»

Ο ΠΑΟΚ κατόρθωσε να «σπάσει» το αήττητο του Ολυμπιακού, παραμένοντας, μαζί με τον Παναθηναϊκό, η μοναδική ομάδα που κατέκτησε χωρίς να ηττηθεί το πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος με το παρθενικό γκολ του Μιχάι με την «ασπρόμαυρη» φανέλα στο 90ο λεπτό απέδρασε από την Αθήνα, ξεπέρασε εκ νέου την ΑΕΚ για 3 βαθμούς, μένοντας μόνος δεύτερος στο κυνήγι για τη δεύτερη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Πλέον, ο δικέφαλος του Βορρά καλείται να μην ηττηθεί από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ την ερχόμενη Τετάρτη και να κερδίσει για παν ενδεχόμενο τον Αρη την ερχόμενη Κυριακή, προκειμένου να τερματίσει στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας

«Ζεστά» μπήκε στον αγώνα ο ΠΑΟΚ, ο οποίος πίεσε ψηλά τον αντίπαλό του και δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις στα «ερυθρόλευκα» καρέ.

Στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης, μάλιστα, ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ, αλλά το σουτ που εξαπέλυσε μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού, έπειτα από τη σέντρα του Ροντρίγκο, έφυγε άουτ.

Ενδεικτικό της πίεσης του δικέφαλου του Βορρά, είναι και το 0-4 στα κόρνερ έπειτα από τα πρώτα 17′ λεπτά του αγώνα.

Στο 25′ ο Μαουρίσιο προσπάθησε να παραβιάσει την εστία του Σα από μακριά, αλλά η μπάλα κατέληξε εκ νέου άουτ.

Χρειάστηκε να περάσουν 32′ λεπτά για να απειλήσει ουσιαστικά και ο Ολυμπιακός, με την κεφαλιά του Σεμέδο έπειτα από εκτέλεση φάουλ να βρίσκει στο δοκάρι και να καταλήγει άουτ.

Στο 33′ βγήκε η πρώτη κίτρινη κάρτα από τον Μανούχο, για φάουλ του Γιαννούλη στον Βαλμπιουενά.

Στο 38′, ο Ομάρ ισοφάρισε τις κίτρινες κάρτες του αγώνα.

FACTS: Ο Ολυμπιακός σκοράρει επί 27 συνεχόμενους αγώνες πρωταθλήματος.

Στο 40′, ο Μπίσεσβαρ επιχείρησε ένα σουτ από τα όρια της περιοχής του Ολυμπιακού, αλλά ο Σα μπλόκαρε.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Σα έδιωξε σε κόρνερ, το πέμπτο για τον ΠΑΟΚ έναντι κανενός του Ολυμπιακού, ένα δυνατό, μακρινό σουτ του Μαουρίσιο.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με κατοχή 46%-54% υπέρ του ΠΑΟΚ, ο οποίος περισσότερο απείλησε τον Ολυμπιακό, παρά κινδύνεψε από τους «ερυθρόλευκους».

Το δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο, η μοναδική αλλαγή ήταν εκείνη του Μιχάι, που πέρασε στη θέση του Ινγκασον για τον ΠΑΟΚ, με τον Ισλανδό να μην μπορεί να συνεχίσει στον αγώνα λόγω τραυματισμού.

Στο 47ο λεπτό, ο Μανούχος έδειξε την κίτρινη κάρτα στον Ομάρ Ελ Καντουρί.

Στο 50′ είδε την κίτρινη κάρτα και ο Μπουχαλάκης του Ολυμπιακού, για χέρι, σταματώντας παράλληλα την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων.

2′ αργότερα, «κιτρινιήσηκε και ο Μπίσεσβαρ».

Στο 55′ ήρθε και το πρώτο κόρνερ του Ολυμπιακού, που κέρδισε αμέσως ένα ακόμη, αλλά αμφότερα πέρασαν ανεκμετάλευτα.

58: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ηταν η στιγμή που ο Μπίσεσβαρ γύρισε, ο Γιαννούλης «πάτησε» περιοχή και σούταρε από καλή θέση, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο ίδιο λεπτό ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε τη δεύτερη αλλαγή του: Στη θέση του Ακπομ, πέρασε ο Σφιντέρσκι. Ιδιος ο σχηματισμός της ομάδας.

Στο 62ο λεπτό ο Κώστας Φορτούνης αντικατέστησε τον Γκιγέρμε, ενώ εκτός πέρασε και ο Μασούρας, δίνοντας τη θέση του στον Μπρούνο.

FACTS: Ο ΠΑΟΚ είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει χάσει φέτος στο πρωτάθλημα από τον Ολυμπιακό στην έδρα του. Επίσης, είναι η ομάδα με το τελευταίο «διπλό» στο «Γ. Καραϊσκάκης», το Σεπτέμβριο του 2018.

Στο 66′, ο Μπίσεσβαρ σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

71′: Κίτρινη στον Σισέ που πατά τον Σφιντέρσι. Περισσότερες ήταν οι ποινές, παρά οι ευκαιρίες στον αγώνα.

Στο 73′, ο Στοχ πέρασε στη θέση του αρκετά καλού, σήμερα, Μπίσεσβαρ.

Στο 74′ ο Τσιμίκας σέντραρε, ο Ελ Αραμπί γύρισε αλλά δε βρήκε «γεμάτα» τη μπάλα, με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει.

Στο 77΄, ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, Γιούσουφ Ελ Αραμπί, αντικαταστάθηκε από τον πρώτο σκόρερ των «ερυθρολεύκων» στα πλέι οφς, Χασάν.

Με την είσοδό του στον αγώνα, ο Αιγύπτιος «έπιασε» την κεφαλιά έπειτα από κόρνερ αλλά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Αμέσως μετά, ο Αμπέλ Φερέιρα έκλεισε τον κύκλο των αλλαγών του με τους Εσίτι και Λημνιό να αντικαθιστούν τους Ελ Καντουρί και Τζόλη.

Στο 85′, ο Χασάν παραλίγο να παραβιάσει την εστία της ομάδας του! Η μπάλα, ωστόσο, πέρασε κόρνερ με τον Μιχάι στην εξέλιξη της φάσης να κλωτσά κατά λάθος τον Σα και να βλέπει την κίτρινη κάρτα του Μανούχου.

Ενα λεπτό αργότερα, ο Ραντζέλοβιτς αντικατέστησε τον Βαλμπιουνέα για τον Ολυμπιακό.

ΓΚΟΛ!

Ο Ροντρίγκο στο 90ο λεπτό κέρδισε τα μέτρα που βρήκε μπροστά του και βρήκε τον Μιχάι, ο οποίος έβαλε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ! 0-1 οι Θεσσαλονικείς, 5′ λεπτά οι καθυστερήσεις του αγώνα.

Φοβερή απόκρουση του Πασχαλάκη στο 92′ έπειτα από ξαφνικό τελείωμα του Χασάν!

Στο 95′ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Χασάν αλλά το γκολ ακυρώθηκε, καθώς ο Αιγύπτιος βρέθηκε σε θέση οφσάιντ!

Ο αγώνας τελείωσε, ο ΠΑΟΚ κέρδισε και βρίσκεται πλέον ξανά τρεις πόντους πάνω από την ΑΕΚ στη «μάχη» της δεύτερης θέσης.

Παράλληλα, δεν… επέτρεψε στον Ολυμπιακό να πανηγυρίσει αήττητο πρωτάθλημα, όπως έκανε ο ίδιος ο δικέφαλος πέρυσι.

Τελευταία ήττα του Ολυμπιακού στην έδρα του, ήταν στις 30/9/2018 με… δράστη τον παίκτη του, Βούκοβιτς που σημείωσε αυτογκόλ στο 49′ και θύτη και πάλι τον ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ, ήταν και η ομάδα που κέρδισε για τελευταία φορά τους «ερυθρόλευκους» με 3-1 στην Τούμπα, τον Φλεβάρη του 2019.

Πηγή κεντρικής φωτογραφίας: InTime